Pretraživanje tekstova
Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović naveo je da će ukoliko se desi da je cena poljoprivrednih proizvoda trenutno mala, novi zakon dati mogućnost proizvođačima za privatno skladištenje robe i da se roba proda tek kad cena bude veća.
Poslanici su usvojili Zakon o uređenju tržišta poljoprivrednih proizvoda, kojim se državi omogućava intervencija u slučaju poremećaja cena određenih proizvoda, objavljeno je na sajtu Vlade Srbije.
Kako je prenela Beta, obrazlažući zakon u Skupštini Srbije ministar poljoprivrede Branislav Nedimović naveo je da će ukoliko se desi da je cena poljoprivrednih proizvoda trenutno mala, novi zakon dati mogućnost proizvođačima za privatno skladištenje robe uz pomoć države i da se roba proda tek kad cena bude veća.
Usvojen Predlog zakona o uređenju tržišta - koje su najvažnije stavke?
Podsetimo, nedavno je usvojen Predlog zakona, u kom se, između ostalog, navodi da mere uređenja obuhvataju intervencije na tržištu, i to:
Javna intervencija, kako piše u Predlogu zakona obuhvata otkup, skladištenje, odnosno način raspolaganja otkupljenim poljoprivrednim proizvodima i sprovodi se tokom tržišne godine za sledeće poljoprivredne proizvode.
Postupak javne intervencije sprovodi se kada je tržišna cena poljoprivrednih proizvoda niža od referentne cene, a kriterijume za određivanje referentne cene i referentnu cenu utvrđuje Vlada.
Nacrt ovog zakona sačinjen je krajem februara ove godine.
Tagovi
Zakon o uređenju tržišta Usvojen Intervencija države Javno skladištenje
Autorka
Više [+]
Diplomirani novinar specijalizovan za agro novinarstvo. U poslu i životu vodi se Ničeovom formulom sreće: jedno "da", jedno "ne", jedna prava linija, jedan cilj...
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Na osnovu podataka Ministarstva poljoprivrede, proizvodnja jakih alkoholnih pića u 2023. godini dostigla je 36,2 miliona litara, što je povećanje od 2,5 odsto u odnosu na prethodnu godinu, odnosno 61 odsto u odnosu na 2017. od kada je počel... Više [+]
Na osnovu podataka Ministarstva poljoprivrede, proizvodnja jakih alkoholnih pića u 2023. godini dostigla je 36,2 miliona litara, što je povećanje od 2,5 odsto u odnosu na prethodnu godinu, odnosno 61 odsto u odnosu na 2017. od kada je počela registracija proizvođača po novom Zakonu o jakim alkoholnim pićima. “Najveća je proizvodnja rakije od voća, u količini od 27,1 miliona litara i to prvenstveno šljivovice, sa 60 odsto udela. Ostala jaka alkoholna pića, gde dominira proizvodnja vinjaka, travarica, likera, džina i drugih, imaju proizvodnju od 9,1 miliona litara”, kaže sekretar Udruženja za biljnu proizvodnju i prehrambenu industriju Privredne komore Srbije (PKS) Aleksandar Bogunović. #proizvodjacirakije