Odredbe o o nadležnosti Vlade u tehničkom mandatu su gotovo sveobuhvatne, odnosno sasvim približene nadležnostima "redovne" Vlade, kaže za Agroklub prof. Slobodan Orlović.
Poljoprivrednici su i dalje dosledni protestu četvrtim danom blokada i zahtevima čije ispunjene traže od strane resornog ministarstva i Vlade.
Ministarka Jelena Tanasković u izjavi za Tanjug, koju je preneo RTV, upitala je "koji deo od nas tražite da ispunimo, osim dela koji se tiče zakonodavnog okvira koji nisu u mogućnosti da ispunimo u tehničkom mandatu vlade?".
Protesti poljoprivrednika se radikalizuju, Vlada traži pregovore?
S obzirom da su izbori raspisani 1. novembra, a trenutna Vlade je tehnička, Zakon o Vladi propisuje članom 17 da "Vlada kojoj je prestao mandat može vršiti samo tekuće poslove i ne može predlagati Narodnoj skupštini zakone i druge opšte akte niti donositi propise, izuzev ako je njihovo donošenje vezano za zakonski rok ili to nalažu potrebe države, interesi odbrane ili prirodna, privredna ili tehnička nesreća."
Kako u ovom članu Zakona postoji "da, ali..", postavlja se pitanje šta i ko određuje šta su potrebe države ili privredna nesreća? Sagovornici koji su pozvani iz domena političkih nauka i prava da protumače ovaj član akta nisu želeli decidno da izraze svoje mišljenje, navodeći da je ovakvo tumačenje "klizno" i "siva zona" i da eventualno pod "privrednom nesrećom" može ući ekonomski položaj većeg dela stanovništa koji treba biti zbrinut. Međutim, profesor sa novosadskog pravnog fakulteta, dao nam je odgovor.
"Te odredbe o nadležnosti Vlade u tehničkom mandatu su gotovo sveobuhvatne, odnosno sasvim približene nadležnostima 'redovne' Vlade. Upravo je takva sintagma 'potrebe države' koja omogućava neprebrojne aktivnosti u cilju ostvarenja tih potreba. Iako napisana kao izuzetak od pravila da 'tehnička' Vlada ne predlaže zakone niti donosi opšte akte, sigurno je da bi se, pravno, pod 'potrebu države' moglo podvesti ispunjenje aktuelnih zahteva poljoprivrednika", rekao je prof. Slodoban Orlović i dodao da je potrebna samo politička volja.
Zahtevi iz Majskog sporazuma koji poljoprivrednici traže da se odmah sprovedu su ukidanje akciza na gorivo +PDV i uređenje tržišta prometa i robne berze.
Na primer, Uredba o oganičenju visine cene derivata nafte propisije da "prosečne veleprodajne cene derivata EVRO DIZEL i EVRO PREMIJUM BMB 95 na teritoriji Republike Srbije obračunava Ministarstvo rudarstva i energetike svakog petka i najkasnije do 13 časova dostavlja Ministarstvu unutrašnje i spoljne trgovine, do prestanka važenja ove uredbe". A, ova Uredba prestaje da važi 30. novembra, u trajanju izborne kampanje, pa se postavlja pitanje, da li će tehnička Vlada učiniti izuzetak i produžiti ili doneti novu Uredbu o naftnim derivatima i u kom slučaju zahtevi poljopriovrendika mogu biti obuhvaćeni nekim izuzetkom?
Pored toga, Ministarstvu poljoprivrede su dostavili listu zahteva za narednu godinu:
Tagovi
Autorka