Dok EU radi na smanjenju korišćenja pesticida i zabrani aktivnih materija, istovremeno iz drugih zemalja uvozi hranu tretiranu tim istim sredstvima. U neslaganju sa tim, evropski poverenik za poljoprivredu Januš Vojčehovski je rekao da je došlo vreme da se ta praksa prekine.
Evropska unija sve više radi na Zelenom planu i očuvanju bioraznovrsnosti, ali i na zaštiti zdravlja ljudi i menjanju prehrambenih sistema u globalne standarde i njihovu održivost. Skladno tome, novom strategijom planira da smanji upotrebu pesticida za 50 odsto.
Dok su poljoprivrednici država članica suočeni sa smanjenim brojem aktivnih materija i sredstava za zaštitu bilja, istovremeno iz drugih zemalja uvoze proizvode tretirane s tim istim hemijskim sredstvima koji su unutar Unije zabranjeni.
EK predlaže: Manje pesticida i đubriva, ali i podsticaji za organsku proizvodnju?
O tom je problemu odlučio progovoriti evropski poverenik za poljoprivredu Januš Vojčehovski kada je na video konferenciji s francuskim senatorima izrekao svoj stav: "Mislim da ne smemo da dozvolimo uvoz proizvoda tretiranim pesticidima koji su zabranjeni u Evropi".
Pristup EU standardima hrane i zaštite životne sredine doprineo je tome da poljoprivreda predstavlja kamen spoticanja u trgovinskim sporazumima, naročito s SAD-om. Poverenik je rekao da bi se na ovom području mogle javiti poteškoće s obzirom na potrebu da se slede pravila Svetske trgovinske organizacije, ali da bi uvoz trebalo da bude podvrgnut istim standardima koji se primenjuju u Evropi.
Prema podacima od prošle godine, više od četvrtine pesticida i srodnih sredstava koja se koriste u SAD-u zabranjena je u EU, odnosno od oko 400 miliona tona koliko oni godišnje iskoriste, nešto više od stotinu tona ne sme u EU, a sada ih je još više.
Više od četvrtine pesticida koji se koriste u SAD-u, u Evropskoj uniji su zabranjeni
Podsećamo, tamo je registrovano preko 1.000 slučajeva bolesti izazvanih pesticidom koji sadrži materiju hlorpikrinom koji je zabranjen u ostalim delovima sveta.
Evropski poljoprivrednici, ekološki aktivisti i neki političari već dugo kritikuju EU i zbog nedoslednosti u primeni istih pravila na uvezene prehrambene proizvode, poput genetski modifikovanih proizvoda (GMO).
Trgovinski sporazum koji je EU potpisala sa zajedničkim tržištem "Mercosur" iz Južne Amerike pokrenuo je kontroverzu oko poljoprivrednih i ekoloških standarda, nateravši neke države članice EU da odustanu od ratifikacije sporazuma.
Tagovi
Autorka
149
Glasova: 18
U svojoj blizini nemam nikakvu deponiju ili zeleno ostrvo 12,1%
Glasova: 6
Preskupo mi je da odvezem otpad ili platim nekoga da to uradi 4,0%
Glasova: 10
Isti đavo, svejedno će završiti negde u prirodi 6,7%
Glasova: 108
Ne ostavljam otpad u prirodi 72,5%
Glasova: 7
Briga me za otpad, imam drugih problema 4,7%