Pretraživanje tekstova
Beremo ga po sluhu, posle čega sledi posao komušanja i čišćenja.
Bliži se berba pasulja zrnaša, a svako ko ga je i jednom brao i komio zna o kako pipavom poslu je reč.
Kako bi se što duže očuvao, važno je da dosegne svoju fiziološku zrelost. To znači da mu je mahuna potpuno suva, a najčešće i cela stabljika. Bere se kada "zvecka" u mahuni, odnosno kada se zrno odvojilo od njene opne.
Brati ga možete ručno, mahunu po mahunu ili čak pobrati celu stabljiku te ih odvajati na mestu gde vam odgovara - pod drvetom, u dvorištu, verandi.
Posle toga potrebno je odvojiti zrno od mahune. Negde taj posao zovu komušanjem, komljenjem, trebljenjem, a zajedničko im je to da - traje.
Možete da ga obavite ručno ili, kako su nekada radili naši stari, staviti na ceradu, navlaku za jorgan i slično, pa ga izgaziti.
Kako vi obavljate čišćenje pasulja, pišite nam u komentaru ispod teksta.
Takođe možete snopovima udarati o bure gde će suva biljka da ostane u ruci, a zrno se da se odvoji.
Posle komušanja zrno treba da odvojimo od pleve, suvih ostataka. Veliku pokupite rukom, a za ostalu upotrebite fen ili ako imate, kompresor. Može da posluži i malo jači vetar.
Dakle, uzmite zrna u šaku i s visine prosipajte u posudu pritom koristeći fen ili kompresor koji će da oduva plevu. Postupak ponovite nekoliko puta. Ako je nešto ostalo, upotrebite sito.
I ne, još nije gotovo.
Kada ste dobili čista zrna, potrebno ih je pregledati, izdvojiti oštećena i po potrebi klasirati.
Ostavite ga još neko vreme na prozračnom mestu, ali ne i suncu. Potpuno je suv kada je čvrst na ugriz. Pre skladištenja ga stavite u zamrzivač kako bi uništili sve potencijalne insekte kao što je žižak.
Posle toga ga čuvajte u hermetički zatvorenoj posudi, u hladnoj i tamnoj prostoriji. Paulj može da se tako čuva godinama.
Tagovi
Komušanje Berba pasulja Čišćenje pasulja Sušenje pasulja Gaženje pasulja
Autorka
Više [+]
Hobi baštovanka s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu. Urednica je portala Agroklub.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!