Vadi se po vedrom danu kada zemljište nije prevlažno. Pre skladištenja potrebno je obaviti pripremu i sortiranje.
Rotkva (Raphanus sativus var. niger) se ističe u pogledu hranljivih materija, korisnih vitamina, minerala, ali i svojim jedinstvenim ukusom.
Uglavnom se koristi za pripremu sveže salate ili u narodnoj medicini. Može da se čuva dugo tokom zime, a za tu namenu će najbolje odgovarati kasne, zimske sorte.
Za berbu su spremne kada im vrh zadebljalog korena izviri na površinu. Posao se obavlja po vedrom danu, kada zemljište nije prevlažno. Vlažne i prljave rotkve brzo propadaju.
Kod iskopavanja sprečiti oštećenja i lagano očistiti od zemlje. Pre skladištenja potrebno je obaviti pripremu i sortiranje. Lisna rozeta se odreže na visini od četiri centimetra. Ostavljanje listova dovodi do isparavanja vode i pojave sunđeraste strukture. Mekano korenje ne treba skladištiti, kao ni oštećene i sa znakovima oboljenja.
Posle toga pristupa se sušenju, kao u slučaju krompira. U tom periodu dolazi do zrenja i jačanja površinskog sloja. Ako bi sveže iskopane stavili u skladište, veoma brzo bi se razvila buđ i plodovi bi postali nejestivi. Za sušenje odaberite suvo, senovito, prozračno mesto.
Šta je važno kod vađenja, sušenja i skladištenja krtola krompira?
Pre skladištenja potrebno je prosušenu rotkvu pripremiti i rashladiti, jer unošenje u hladnu prostoriju i nagli pad temperature izaziva stres i propadanje. Najmanje 24 časa treba je držati na tamnom mestu čija je temperatura niža od spoljašne, a viša od temperaturnog režima u skladištu.
Optimalna temperatura tokom čuvanja je od jedan do dva stepena Celzijusa, vlaga do 80 odsto, a osigurajte i dobru ventilaciju. Suvišna vlaga izaziva truljenje, a presuv vazduh dovodi do isušivanja.
Pre skladištenja lisnu rozetu odrežite na visini od četiri centimetra. Nakon toga rotkvu prosušite, kao kod krumpira.
Može se čuvati na balkonu i terasi umotana u papir i poređana u kartonsku kutiju. Najbolje je potrošiti pre mraza i negativne temperature, jer lako izmrzava. U frižideru se čuva u perforiranim vrećicama, najduže do mesec dana.
Možemo je čuvati u navlaženom pesku. Na dno posude se stavlja sloj peska debljine tri centimetra, zatim korenje, koje ne sme da se dodiruje, i opet pesak. Tako se ređaju slojevi, a na vrhu mora biti pesak.
Ne čuvajte ih pored jabuke i kruške, jer će izazvati njihovo propadanje i promenu ukusa. Može da se čuva zajedno sa šargarepom i krompirom.
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Autorka