Pretraživanje tekstova
Klase krastavaca kornišona se dele prema veličini plodova. Ova podela je važna za klasifikaciju i standardizaciju u trgovini i industriji
Krastavci kornišoni koji se najčešće koriste za kiselenje, mogu se brati 45 do 60 dana nakon setve. Zavisno od sorte i uslova uzgoja, ovo vreme može biti i duže.
Za njihovu brzinu rasta i sazrevanje ključni su toplota, sunčeva svetlost, navodnjavanje i kvalitet zemljišta. Kišna razdoblja sa visokim dnevnim temperaturama povećavaju rizik od pojave bolesti i štetočina.
Trenutak berbe zavisi od željene veličine za kiselenje ili pak svežu potrošnju.
Redovna berba podstiče biljku na kontinuiranu proizvodnju novih plodova. Kada biljka da prve plodove, preporučuje se berba svakih jedan do dva dana.
Klase krastavaca kornišona se dele prema veličini plodova. Ova podela je važna za klasifikaciju i standardizaciju u trgovini i industriji, posebno kada se koriste za kiseljenje. Obično se razlikuju prema dužini i prečniku plodova.
Četiri klase
Ekstra ili delikates klasa
Dužina: ispod 3 cm
Prečnik: oko 1 cm
Klasa I
Dužina: 3-6 cm
Prečnik: 1-2 cm
Klasa II
Dužina: 6-9 cm
Prečnik: 1.5-3 cm
Klasa III
Dužina: 9-12 cm
Prečnik: 2-4 cm
Kada je reč o prinosu, on može varirati od 3 do 5 kg/m2. Oko 15 do 20 odsto prinosa čine plodovi prve, oko 40 do 45 odsto druge i oko 30 odsto treće klase.
Uprkos redovnoj i pažljivoj berbi pet do 10 odsto čine prerasli plodovi.
Tagovi
Klase krastavaca Klase kornišona Ekstra klasa Delikates kornišon Prinos Podela na klase
Autorka
Više [+]
Hobi baštovanka s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu. Urednica je portala Agroklub.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!