Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Zaštita bilja
  • 09.02.2025. 07:30

Kako zaštititi krompir od žičnjaka?

U krtolama krumpira žičnjaci prave uske hodnike prečnika 5 mm, koji su prazni ili se u njima uočavaju tvrde larve

Kako zaštititi krompir od žičnjaka?
Foto: Shutterstock/Nataliia Kuznetcova
  • 456
  • 53
  • 0

Larve klisnjaka, odnosno žičnjaci, postaju sve veća glavna štetočina koja proizvođačima krompira zadaje velike glavobolje, piše Agrarheute.

Odrasli klisnjak je buba tamnije boje, duguljastog tela, veličine 7-11 mm, zadržava se na biljnim cvetovima i ne pravi štetu. Njegove larve su polifagne i hrane se gotovo svim biljnim vrstama, pa i korovima, oštećujući podzemno korenje i krtole.

U krtolama krompira žičnjaci prave uske hodnike prečnika 5 mm, koji su prazni ili se u njima uočavaju tvrde larve. Mogu živeti u zemljištu i do pet godina, a u poslednjoj godini razvoja dostižu dužinu od 25 do 27 mm.

Žičnjak preferira vlažna zemljišta

Kada jednom žičnjak napadne krompir, proizvođači su prisiljeni da rod pošalju u preradu, jer više nisu prikladni za prodaju.

Ovaj crv preferira vlažna zemljišta i najviše voli da se hrani rastućim krtolama. Do sada se verovalo da ulaze u krompir zbog suše, ali to nije naučno dokazano.

Verovatnije je da krompir u uslovima visokih temperatura izlučuje više CO2, što privlači ove štetočine. Najveće potrebe za hranom obično im se podudaraju s razdobljem zrenja  krtole, a zreo krompir im je najpoželjniji izvor hrane. Zatoa se proizvođačima preporučuje da što ranije obave berbu i to prvo na rizičnim parcelama.

Žičari ugrožavaju mnoge useve - kako sprečiti štetu?

Kako što bolje suzbiti žičnjake? Jedan od načina koji može naneti štetu larvama je oranje, piše ovaj portal, jer slabo obrađeni i zapušteni usevi pogoduju žičnjacima.

Zaštita obradom zemljišta, đubrenjem i insekticidima

Kako bi se izbegli gubici u krompiru, uz sušenje jajašaca obradom tla, mogu se koristiti đubriva sa sekundarnim učinkom, bogata hranljivim materijama i korisnim jedinjenjima poput limonoida i sumpornih jedinjenja, koja poboljšavaju zdravlje biljaka i djeluju repelentno na štetnike.

Osim toga, kažu, poželjno je koristiti sredstvo s insekticidnim učinkom, te prirodni insekticid poput ekstrakta nevena za tretiranje, prskanje ili granuliranje.

Od insekticida, moguće je koristiti one na bazi aktivne materije lambda-cihalotrin s tim da se sredstvo primenjuje tretiranjem u redove tokom sadnje, uz inkorporaciju u zemljište, u količini 10-15 kg/ha. 

Inače, navodi Agrarheute, sredstva za jačanje biljaka, poboljšivači zemljišta, organska đubriva, stajnjak ili kompost nemaju nikakav uticaj na larve.

Važno je obratiti pažnju i na napad bolesti uzrokovane Rizoktonija gljivicom, koja koristi rupu od žičnjaka kao ulaznu tačku.

Spolja se često vidi samo kvržasti napad gljivice Rizoktonija, dok žičnjak nije odmah vidljiv. Međutim, ako se krompir prereže, često se u sredini može naći prazna rupa koju je izgrizao žičnjak.


Tagovi

Žičnjak Štetočina Krtola Mere suzbijanja Zaštita od žičnjaka


Autor

Ivica Korman

Više [+]

Diplomirani novinar, biciklist, hedonist (ne nužno tim redom). Dugogodišnji novinar i urednik u dnevnim štampanim medijima, a poslednjih nekoliko godina radio je kao glavni urednik dvotjednog časopisa za poljoprivredu.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

S obzirom na to da je većina voćnih vrsta u fazi mirovanja, neke u fazi bubrenja pupoljaka, savetuje se primena bakarnih preparata i mineralnog ulja kako bi se smanjio infekcioni potencijal biljnih bolesti, štetnih insekata i grinja. Apel v... Više [+]