Pretraživanje tekstova
I dinja je ove godine dobro rodila, ali je, kažu proizvođači, zainteresovanost kupaca daleko manja nego za lubenicu.
Srem je područje poznato po proizvodnji bostana. Nekada je svaka kuća imala dinje i lubenice na svojim njivama, a sada je situacija sasvim drugačija. Mnogi su odustali od proizvodnje bostana zbog tržišta, ali na sreću, i dalje ima onih koji nisu digli ruke od ove vrste proizvodnje.
Zato, lubenica i ove godine zauzima značajne površine u Sremu. Proizvođači kažu da su zadovoljni ovogodišnjom berbom, a tamo gde je primenjena puna agrotehnika rod je izuzetno dobar. Isto se može reći i za kvalitet.
"Lubenice su ove godine stigle nešto ranije, ali to me nije iznenadilo. Sezona se kod mene polako završava. Veoma sam zadovoljna prinosom koji je bio više od šest vagona po jutru, što je u ovakvim uslovima izvanredan rezultat", kaže nam Verica Janković iz Buđanovaca koja ove godine pod bostanom ima sedam jutara.
"Naravno, kvalitet je bio veoma dobar."
Uspela je Verica da proda sve što je ubrala. Ipak, kaže, tržište je veoma nepredvidivo.
"Sve je otišlo na veliko. Cena je bila od 25 do 40 dinara za kilogram, a trenutna je 30 dinara. Mogla je biti i viša, ali važno da ništa nije propalo", priča naša sagovornica.
Kako dodaje, bez sistema za zalivanje kap po kap i pune agrotehnike nema dobrog rezultata.
"Ono što je svima nama problem je radna snaga, ali i to sam sam nekako organizoavala. Većih problema kod sečenja i utovara bostana nije bilo."
Goran Malenković jedini je meštanin Šašinaca koji nije odustao od bostana. Lepo i toplo vreme učinili su da lubenice stignu ranije i budu 100 posto zrele.
"Rasadili smo ih rano, u prvoj polovini aprila. Prvu turu smo skinuli ranije nego uobičajeno, negde oko 12. juna. Pola smo pokrili tunelima, ta je zalivana, tretirana kako pravila nalažu. Ova nepokrivena je skoro stigla lubenice iz tunela, jer je zaista bilo mnogo toplo", kaže Malenković, dodajući da je rod bio odličan.
“Bilo je oko 1.500 strukova ranih lubenica i u prvoj turi sam imao sigurno 15 tona. Sve sam rasprodao, odu odmah, ništa mi ni pola dana ne stoji."
Drugu turu su, kaže, rasadili pred kraj aprila. U avgustu ih očekuje nova berba.
Kao i Verica, tako i Goran, lubenicu uglavnom prodaje na veliko. Kažu nam da je tržište godinama unazad razrađeno u nekoliko piljarnica u Sremskoj Mitrovici, Laćarku i Jasku.
"Pred kućom prodam samo nekih deset odsto i to dam deci da rade. Malo radi sporta i rekreacije, da nauče da rade i sakupljaju novac sebi za more", kaže ovaj proizvođač i napominje da je najvažnije je da su lubenice slatke.
I dinja je ove godine dobro rodila, ali je, kažu proizvođači, zainteresovanost kupaca daleko manja nego za lubenicu.
Tagovi
Uzgoj lubenice Lubenica iz Srema Verica Janković Goran Malenković Ugoj dinje Prodaja lubenice Bostan
Autor
Više [+]
Glavni i odgovorni urednik televizije "Fruška gora", autor i voditelj poljoprivredne emisije "Zdrav domaćin".
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
#RuralFoto #Priroda Napuštena kuća u dekoraciji prirode, na obodu Sotskog jezera, selo Sot.