Bez navodnjavanja je povrtarska proizvodnja nezamisliva, a u Debeljači prinosi to i pokazuju. Svi dobro znamo kakvo je vreme bilo prethodnih godina, a oni su svoj odgovor za takve uslove pronašli.
Kada se sagledaju vremenske prilike i neprilike, pogotovo poslednjih nekoliko godina, ne treba da budete neki stručnjak pa da zaključite koliko je navodnjavanje bitno. To je jednostavno pod moranje, posebno u povrtarskoj proizvodnji, jer kada se sve sabere i oduzme - brojevi ne lažu.
O tome je za Agroklub pričao i agronom Mile Kontić iz firme Debeljača d.o.o. koja je iz istoimenog mesta i bavi se ratarsko-povrtarskom proizvodnjom.
"Ratarske kulture proizvodimo na oko hiljadu hektara, a što se povrtarstva tiče, bazirali smo se prvenstveno na luk, kojeg gajimo jarog na 50 ha i ozimog na 10 ha. Osim toga, uzgajamo i papriku na 27 ha iz direktne setve i u postrnoj setvi sejemo šargarepu na oko 20 ha", rekao je ovaj agronom.
Na ključno pitanje iz ovog teksta, odgovor su pronašli u lateralima kompanije Pipelife, koji mu, kako kaže Kontić, daju osećaj sigurnosti i obezbeđuju stabilnost proizvodnje svih gajenih kultura.
"Sa Pipelife-om i firmom koja ih zastupa, Agrimatco, imamo sigurnu i stabilnu proizvodnju. Njihovi sistemi kap po kap koje koristimo donose odgovor na sve klimatske promene koje se dešavaju. Zato i često pominjemo da je to jedino rešenje u nastupajućim godinama", rekao je Kontić.
Kod proizvodnje luka, za razliku od većine, oni koriste četiri trake na širini gredice. To je duplo skuplja investicija, ali iz ove firme u Debeljači znaju da se sa dobijenim prinosom ti troškovi potiru.
"Prinos i kvalitet anuliraju tu razliku u ceni. Ovo je treća godina kako koristimo Pipelife sistem kap po kap na svim površinama. Cena je bitna, kao i kvalitet, pa bih ih uporedio sa Folksvagenom - pouzdani, a nisu skupi", rekao je ovaj agronom i dodao da je sa aspekta visokih temperatura, toplog vetra i slično - to jedino rešenje.
Kada je reč o kapacitetu, zalivaju sa četiri litre na čas po dužnom metru. Ali, da temperature ne budu jedini problem, pobrinule su se vrane. Sa šargarepe su se, kako kaže, povukle, ali problem nije u potpunosti iskorenjen.
"U paprici i u luku imamo ogromne izazove. Problem prave i na ozimom luku jer se seje u septembru, pa tada bude veliki napad. Zato je tu bolje da se uradi zalivanje nekim visokim sistemima ili tifonima, a trake da se postave, pa da se aktiviraju na proleće."
Ovu godinu su krasile vrlo visoke temperature, što je problem, posebno kod nas u Srbiji gde su najčešći predusevi pšenica ili strno žito. Visoke temperature u kombinaciji sa teškim zemljištem dovode do poteškoća kod pripreme rotodrljačama i bankericama tako da je teže dobiti zemljišta dobre i fine granulacije. Drugi problem koji se javlja je topao vetar koji isuši celokupnu dubinu profila bankova.
"Kada posejemo šargarepu, zalivamo je svaki dan, ali ne preteranim količinama. Ova godina je specifična, jer se mnogima koji su je sejali, nicanje dešavalo pri temperaturama od 35 do 40 stepeni Celzijusa. Zbog toga je došlo do takozvanog "kuvanja" biljaka, što je kod pojedinih poljoprivrednika rezultiralo presejavanjem”, kaže Kontić.
Kada je teško zemljište, kao u njihovom slučaju, stvara se pokorica, pa se navodnjava svaki dan određenom zalivnom normom samo da bi se pokvasio taj sloj gde se nalazi seme. Kada šargarepa izađe, onda će, kako kaže ovaj agronom, smanjiti zalivne norme i zalivati svaki drugi ili treći dan, da ne bi uslovili pojavu nekih bolesti i gubitak broja biljaka.
"Ako imamo mali broj biljaka kod šargarepe dolazi do pojave velikih korenova, koji ne mogu da se prodaju u supermarkete."
Seju dva reda na rastojanju od osam do 10 centimetara i tu se postavlja jedna traka. Ona mora da bude u zemlji, zbog gore pomenutih problema sa vranama. Zahvaljujući ovim trakama dodaju i razne vrste đubriva, pre svega huminske kiseline, ali i kalcijum-nitrat i kalijum-nitrat zbog kvaliteta i prinosa.
"Nama je cilj da ostvarimo 55 do 60 tona upakovanog luka prve klase, da napravimo 50 do 55 tona upakovane šargarepe prve klase i 40 do 50 tona po hektaru paprike prve i druge klase. Papriku isporučujemo za preradu, jer postoji veoma velika problematika kod isporučivanja velikim marketima jer traže brisanje - umetnički fotografski kvalitet", rekao je Kontić i dodao da je u njihovim uslovima proizvodnje to jako teško.
Dodaje i da je mnogo jednostavnije i finansijski opravdanije da se prodaje za neku nižu cenu prerađivačima, jer je na njihove zahteve mnogo lakše odgovoriti.
Ukoliko i vi razmišljate da navodnjavate svoje parcele, za sve konsultacije na raspolaganju vam je produkt menadžer kompanije Pipelife Serbia Ivica Aleksandrov. Pozovite ga na broj telefona 060 039 01 23.
Foto prilog
Tagovi
Autor
Partner
Subotički put 57,
24420 Kanjiža,
Srbija
tel: +381600390123,
e-mail: ivica.aleksandrov@wienerberger.com
web: https://www.pipelife.rs/agrikultura.html