Gaji se na velikim površinama, naročito u Šumadiji, južnom i zapadnom delu naše zemlje.
Paprika je jedna od najznačajnijih povrtarskih kultura kod nas, pa ne čudi što je Srbija jedan od pet najvećih proizvođača ovog povrća u Evropi. Gaji se na velikim površinama, naročito u Šumadiji, južnom i zapadnom delu naše zemlje.
Zahteva plodno zemljište, dosta vode, svetlost i određene temperature u zavisnosti od razvoja. Prema izveštaju PSSS Leskovac, na teritoriji Južnomoravskog regiona usevi paprike koji se gaje na otvorenom polju, u zavisnosti od vremena rasađivanja, nalaze se u različitim fazama cvetanja.
Savetodavac za ratarstvo i povrtarstvo u PSSS Leskovac Dejan Pešić ističe da su prilikom obilaska useva vizuelnim pregledom utvrđena položena jaja kukuruzne sovice (Helicoverpa armigera) na licu lista i gama sovice (Autographa gamma) na naličju lista.
"Kukuruzna sovica je jedna od ekonomski najznačajnijih štetočina paprike. Polaže jaja na sve vegetativne i generativne organe biljke, dok se jaja gama sovice najčešće nalaze na naličju lista", kaže naš saogovornik.
Kako pojašnjava, štete pričinjavaju larve koje se kod gama sovice hrane vegetativnim organima, dok se kod kukuruzne sovice ubušuju i u plodove.
"Time se gubi njihova tržišna vrednost, a podložni su i raznim gljivičnim oboljenjima što na kraju može dovesti do potpunog propadanja."
Osim ovih štetočina, utvrđeno i prisustvo krilatih i beskrilnih formi biljnih vaši. U cilju zaštite od pomenutih štetočina, ukoliko se ustanovi njihovo prisustvo, preporučuje se primena insekticida na bazi tau-fluvalinata.
U Rasinskom okrugu usevi paprike na otvorenom polju se nalaze u različitim fazama razvoja, do početnih faza cvetanja. Savetodavac za zaštitu bilja u PSSS Kruševac Sandra Miletaković ističe da su u usevima paprike na ovom području zabeleženi simptomi bakterioza.
"Vizuelnim pregledom registrovano je prisustvo simptoma bakteriozne pegavosti lista paprike čiji je prouzrokovač Xanthomonas axanopodis pv.vesicatoria. Ovo je jedno od najznačajnijih oboljenja paprike", navodi naša sagovornica.
Kako dodaje, simptomi se javljaju najpre na donjim listovima u vidu tamnozelenih pega nepravilnog oblika koje se u povoljnim uslovima šire i nekrotiraju.
Zeleno uvenuće paprike: Koje mere prevencije i suzbijanja primeniti?
"Daljim razvojem bolesti pege se spajaju u veće nekrotične površine, nepravilnog oblika, oivičene hlorotičnim oreolom. List se suši i može doći do potpune defolijacije, što dovodi do značajnog smanjenja prinosa."
Daljem širenju bolesti pogoduje zalivanje kišenjem, kao i vetar. Osnovni izvor zaraze predstavljaju ostaci obolelih biljaka i zaraženo seme, odakle se infekcija i širi.
"U cilju zaštite od ovog patogena treba se pridržavati preventivnih mera kao što su upotreba zdravog semena, uklanjanje biljnih ostataka i primena plodoreda. Od hemijskih mera preporučuje se primena preparata na bazi bakra pre padavina", ističe savetodavac iz Kruševca.
Savetodavac za zaštitu bilja iz PSSS Kuršumlija Nikola Milenković kaže da je na teritoriji Topličkog okruga vizuelnim pregledom ustanovljeno prisustvo krilatih formi biljnih vaši.
"Sa povećanjem dnevnih temperatura, došlo je do povećane aktivnosti biljnih vaši. Direktne štete prouzrokuju sisanjem biljnih sokova, usled čega vremenom dolazi do iznurivanja biljaka i zaostajanja u porastu. Značajne su i kao vektori virusa mozaika krastavca, virusa crtičastog mozaika krompira, virusa mozaika duvana i drugih", napominje Milenković.
Kako kontrolisati biljne vaši - preventiva, prirodni neprijatelji i sredstva za suzbijanje
Kako dalje ističe, ukoliko se utvrdi prisustvo ovih štetočina u usevu paprike preporučuje se primena insekticida na bazi flonikamida, kao i uklanjanje korova u samom usevu. Prilikom primene insekticida treba istretirati i korove na ivicama parcela, s obzirom na to da su vaši i na njima prisutne.
"Osim vaši, uočeno je prisustvo jaja gama i kukuruzne sovice, kao i tripsa (Tysanoptera)."
Kako napominje, trenutne visoke temperature koje se najavljuju i za naredni period uticaće na povećanje aktivnosti štetnih insekata.
"Proizvođačima se preporučuje pregled i po potrebi primena insekticida na bazi acetamiprida ili tau-fluvalinata uz dodatak sredstva na bazi spinosada zbog tripsa", kaže ovaj savetodavac i napominje da se zbog visokih temperature sprovođenje hemijskih mera zaštite preporučuje u večernjim časovima.
Tagovi
Autorka