Onima koji ne mogu da dođu do njega, povrće besplatno vozi na kućnu adresu.
Dušan Đorđević iz sela Donji Vrtogoš kod Vranja već pune tri decenije uspešno se bavi povrtarskom proizvodnjom. Počeo je sa proizvodnjom povrća na otvorenom, da bi se poslednjih godina u potpunosti preorijentisao na plasteničku, a tokom jedne sezone uspeva da odgaji i tri kulture. Zato se njegovo povrće na trpezama Vranjanaca može naći gotovo do Nove godine.
To se najviše odnosi na paradajz koji bere pre velikog mraza, odlaže u drvene gajbice, stavlja u podrum i nakon sazrevanja prodaje kupcima i za novogodišnje praznike. Uzgaja i papriku, krastavce, kornišone, kupus - koje sadi sredinom leta. To mu se, kaže, veoma isplati, jer je u prilici da prodaje povrće kada to čini veoma mali broj proizvođača u njegovom kraju.
"Imamo dosta ulaganja u proizvodnju, ali ono što nam preostane je pokazatelj da treba i dalje da nastavimo tako da radimo", priča naš domaćin.
U posao je uključio sve članove porodice. Posebno je ponosan na svoj podmladak koji zajedno sa njim vredno radi na imanju tokom proizvodne sezone. Kada je potrebno, angažuje i sezonsku radnu snagu kako bi završili sve poslove na vreme.
Tokom proteklih godina stekao je zavidan broj mušterija koji dolaze kod njega kući da kupuju povrće. Onima koji ne mogu da dođu povrće besplatno vozi na kućnu adresu. Preostali deo isporučuje lokalnim marketima po znatno nižoj ceni nego što je na pijaci.
Ove godine će tržištu isporučiti od 12 do 15 tona kornišona sorte Kibria, koje je proizveo u osam plastenika na oko 2.500 kvadratnih metara. Ovu visokoprinosnu sortu koja daje kvalitetne plodove i koja se proizvođačima preporučuje za sadnju na otvorenom i u zatvorenom prostoru, već godinama poizvodi. Upravo ta sorta je veoma tražena na jugu Srbije, jer se lako bere zbog svoje otvorenosti i zbog toga što je veoma pogodna za pakovanje u tegle.
Seme ove vrste kornišona Đorđevići su zasadili u čaše oko 20. jula, da bi negde oko 10. avgusta prve korenove zasadili na foliji u plastenicima u kojima imaju instaliran sistem za navodnjavanje kap po kap.
"Prva berba kornišona na špaliru je za branje stigla 10. septembra, kada i počinje sezona prodaje ovog povrća. Plodovi su bili odličnog kvaliteta."
Kako kaže, sa plamenjačom i ostalim bolestima nisu imali problema.
"To je jedna od prednosti proizvodnje u zaštićenom prostoru, jer biljke ne zahtevaju učestalo tretiranje zaštitnim preparatima", naglašava naš sagovornik.
Ističe da je i prodaja kornišona išla odlično, jer je unapred imao dogovoren otkup. Nije imao problema ni sa plaćanjem, a novac je dobijao odmah posle svake isporuke zbog čega je posebno zadovoljan.
Tokom proteklih godina gotovo svaki zarađeni dinar od povrtarske proizvodnje Đorđević je znao da uloži u osavremenjivanje postojeće proizvodnje. Pre svega, u nabavku kvalitetnih plastenika u kojima biljkama tokom letnjih meseci može da omogući i bočno provetravanje. Iskopao je i bušotinu iz koje može zasađenim biljnim kulturama da obezbedi dovoljno vode i u najsušnijim letnjim mesecima. U ovu proizvodnju ulagao je i kada proizvodna godina nije bila baš najbolja.
Nije hteo da posustane, jer je znao da nema vrhunskih rezultata u ovom poslu bez konstantnog osavremenjavanja proizvodnje.
"Danas je veoma teško da se proizvodnja održi, a još teže da se pokrene. Naša porodica opstaje zahvaljujući znanju i dugogodišnjem iskustvu, ali pre svega poverenju koje nam godinama ukazuju naši dugogodišnji kupci", kaže za kraj ovaj proizvođač.
Tagovi
Autorka