Velika ulaganja, trud povrtara i manja ponuda, razlozi su zbog kojih je ovih dana karfiol na pijacama znatno skuplji nego prethodnih godina.
Ukoliko ste ovih dana otišli na pijacu po karfiol za zimnicu ili bar za čorbu, možda vas je iznenadila cena. Tokom proteklih godina, baš kao i kupus, karfiol je bio znatno jeftiniji, ponuda je bila velika, a zbog niske cene mnogi povrtari su odustali od proizvodnje. Ovog leta zasadili su ga samo najuporniji i s obzirom na trenutnu cenu, nadaju se da će uspeti da pokriju troškove koji su im ostali iz prethodnih godina.
Nema ga puno u ponudi, što rezultira višom cenom, pa povrtari računaju da će konačno nešto i zaraditi.
Ukoliko kupujete ovo povrće od proizvođača, ne od nakupaca, čućete da je ova godina bila teška. Ulaganja su od samog početka bila velika - prihrana, svakodnevno navodnjavanje, radna snaga. Proizvodnja je bila neizvesna, biljke su rasađivane početkom i polovinom jula kada su temperature bile ekstremno visoke, pa često ni navodnjavanje nije imalo efekta. Prava patnja - kako reče jedan proizvođač.
Povrtar Vlado Šimek iz Lalića kaže da je karfiol ove sezone bilo teško odnegovati, a i zasađene su manje površine nego prethodnih godina.
"Rasađivali smo ga polovinom jula na ekstremno visokim temperaturama. Zalivanje je od prvog dana bilo obavezno, ali su biljke nejednako rasle. Na parceli gde sam trebao da imam 2.000 kilograma, imao sam neuporedivo manje", kaže naš sagovornik, dodajući da je kvalitet dobar, glavice su bele i čvrste.
Na veće količine ga prodaje za oko 150 dinara po kilogramu, dok je na manje skuplji. Prošle godine, kaže, cena na veliko bila je ispod 100 dinara za kilogram. Sa trenutnom cenom, nada se, uspeće da pokrije velike troškove proizvodnje.
Povrtar Milan Igić iz Begeča ispričao nam je sličnu priču.
"Imam nepuno jutro pod karfiolom, zalivao sam ga i štitio toliko da mi je na kraju pao mrak na oči. Pola biljaka se osušilo. Teško je bilo očuvati ih na visokim temperaturama i bez kiše", priča begečki proizvođač i dodaje da je vegetacija umesto 90 trajala 130 dana.
Slušao je savete zaštitara i nije imao problema sa bolestima i insektima. Na manje količine, od pet do 10 kg karfiol prodaje po 160 dinara, a deo prodaje i nakupcima jer mu odmah treba novac.
"Iako sam uradio sve kako treba prinos je znatno slabiji i glavice su malo sitnije. Sve je to zbog velikih vrućina, a i pored upornog navodnjavanja izgoreli su mi i krompir i kukuruz šećerac."
Povrtari kažu da su velika izdvajanja bila za zalivanje, jer su sistemi radili svakodnevno. Ovih dana radnici su na njivama, seku, čiste i utovaraju karfiol što takođe nije mala novčana stavka u proizvodnji.
Upravo su velika ulaganja, trud povrtara i manja ponuda razlozi zbog kojih je ovih dana karfiol na pijacama znatno skuplji nego prethodnih godina. To kaže i proizvođač Sava Verkić iz Kaća. Zasadio je 10.000 strukova, bilo je 90 dana bez kiše, pa je navodnjvao sa 30 litara vode po metru kvadratnom. Odradio je sve mere nege, uložio dosta i sad čeka da mu ovogodišnja cena donese zaradu.
"Na 35 stepeni kupusnjače slabo napreduju, pa je karfiol vegetaciju završio kasnije. Potražnja je dobra, na samom početku smo ga prodavali po 300 dinara, a sada po 200 dinara za kilogram. Cena je potpuno opravdana, ponuda je slaba i nadam se da ću sve prodati", kaže naš sagovornik.
Cene karfiola na beogradskim pijacama su od 250 do 300 dinara za kilogram, toliko je i u Zrenjaninu, Pančevu, u Subotici je 220 dinara, a u Kikindi 250 dinara. I cene na kvantaškim pijacama gde se prodaje na veliko su raznolike - u Novom Sadu je kilogram 150 dinara, u Beogradu 110 dinara, a u Leskovcu 80 dinara.
Tagovi
Autorka