Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Plastenička proizvodnja
  • 23.03.2025. 10:00

Upotreba bumbara za oprašivanje u proizvodnji paradajza: Zašto su isplativi?

Bumbari su prirodni saveznici za veće prinose i kvalitetniji paradajz u plastenicima

Upotreba bumbara za oprašivanje u proizvodnji paradajza: Zašto su isplativi?
Foto: Shutterstock/vallefrias
  • 171
  • 12
  • 0

U modernoj poljoprivredi, posebno u proizvodnji povrća u zaštićenim prostorima kao što su plastenici, sve veću ulogu ima prirodno oprašivanje uz pomoć korisnih insekata. Jedan od najefikasnijih i najčešće korišćenih oprašivača je bumbar, Bombus terrestris. Njihova upotreba u proizvodnji paradajza postala je gotovo standard, a razlozi za to su brojni i uverljivi.

Vibracijsko oprašivanje

Paradajz, kao samooprašujuća biljka, ima cvetove koji zahtevaju vibraciju kako bi došlo do oslobađanja polena i oprašivanja. U prirodnim uslovima, ovo se često događa uz pomoć vetra ili insekata. Međutim, u zatvorenim prostorima kao što su plastenici, prirodni oprašivači su ograničeni, što može dovesti do lošeg formiranja plodova i smanjenih prinosa.

Bumbari su zato idealni za ovaj posao jer imaju jedinstvenu sposobnost da koriste tehniku vibracijskog oprašivanja (tzv. "buzz pollination"). Kada bumbar posećuje cvet paradajza, zahvata ga svojim nogama i stvara vibracije koje oslobađaju polen iz prašnika.

Ova tehnika je izuzetno efikasna i rezultira visokim procentom uspešnog oprašivanja, što direktno utiče na kvalitet i kvantitet plodova.

Prednosti korišćenja bumbara

Zahvaljujući efikasnom oprašivanju, bumbari osiguravaju bolje formiranje plodova, što rezultira većim prinosima.

Pored toga, dobro oprašeni cvetovi daju ravnomerno razvijene plodove bez deformacija, što je posebno važno za komercijalnu proizvodnju.

Kako i kada zakidati zaperke i listove za uspešan uzgoj paradajza?

Ručno oprašivanje paradajza zahteva puno vremena i radne snage. Bumbari automatski obavljaju ovaj posao, smanjujući potrebu za ljudskim resursima.

Korišćenje bumbara je prirodan način oprašivanja koji ne zahteva hemikalije ili druge veštačke metode.

Ima li smisla koristiti bumbare?

Apsolutno da! Korišćenje bumbara u proizvodnji paradajza u plastenicima ima ekonomski i agronomski smisao.

paradajz u plasteniku, postavljene kutije sa bumbarima
Investicija u kutije sa bumbarima relativno je mala u odnosu na povrat

Investicija u kutije sa bumbarima relativno je mala u odnosu na povrat koji se ostvaruje kroz povećane prinose i kvalitetnije plodove. Osim toga, bumbari su pouzdani i lako se koriste, a njihova prisutnost u plasteniku ne predstavlja rizik za biljke ili ljude.

Iako su bumbari izuzetno korisni, važno je osigurati odgovarajuće uslove za njihov rad. To uključuje:

  • Dobru ventilaciju – Bumbari ne vole previsoke temperature, pa je važno osigurati odgovarajuću cirkulaciju vazduha u plasteniku.
  • Izbegavanje pesticida – Neki pesticidi mogu biti štetni za bumbare, pa je važno koristiti samo prihvatljive preparate ili biološke metode zaštite bilja.
  • Redovno nadopunjavanje hrane – Bumbarima treba izvor nektara i polena, pa je ponekad potrebno osigurati dodatnu hranu ako biljke ne proizvode dovoljno cvetova.

Korišćenje bumbara za oprašivanje paradajza u plastenicima nije samo trend, već dokazano efikasan način za povećanje prinosa i kvaliteta plodova. Njihova sposobnost vibracijskog oprašivanja čini ih nezaobilaznim alatom u modernoj proizvodnji povrća. Za proizvođače koji žele da maksimiziraju svoje rezultate, ulaganje u bumbare nije samo opcija – već nužnost.


Tagovi

Bumbari Vibracijsko oprašivanje Bombus terrestris Proizvodnja paradajza Plastenička proizvodnja


Autor

Jasmin Hodžić

Više [+]

Diplomirani agronom s višegodišnjim iskustvom u proizvodnji voća i povrća, plastenička i organska proizvodnja.