Pretraživanje tekstova
Uslovi u kojima se odvija proizvodnja prolećnih lukova, sa čestim i obilnim padavinama kao i optimalnim temperaturama, stvaraju povoljne uslove za razvoj infekcije od strane gljive prouzrokovača plamenjače luka (Peronospora destructor), upozoravaju iz Prognozno-izveštajne službe zaštite bilje (PIS). Preporučuje se zaštita od bolesti.
"Na području delovanja PIS Novi Pazar, usevi crnog luka se, u zavisnosti od lokaliteta, nalaze u fazi od devet i više listova razvijeno do početka rasta lukovice", navode iz PIS.
Vremenski uslovi pogoduju i razvoju prouzrokovača truleži glavica i lisne pegavosti luka (Botrytis squamosa).
Pepelnica i plamenjača: Kako ih prepoznati, sprečiti i suzbiti širenje?
Za suzbijanje plamenjače luka proizvođačima se preporučuje primena fungicida na bazi aktivne materije propamokarb-hidrohlorid+fluopikolid u količini 1,6 l/ha.
Za suzbijanje truleži glavica i lisne pegavosti luka koristiti aktivnu materiju ciprodinil+fludioksonil 1 kg/ha.
Kada vaditi crveni i beli luk i na šta posebno obratiti pažnju?
Kako smo ranije pisali, plamenjača se javlja tokom vlažnog leta, sa puno padavina i visokim temperaturama. Simptomi po kojoj ćete je prepoznati je brašnasta prevlaka na donjoj strani lista. Biljka se ne razvija pravilno, postaje kržljava i osetljiva na sekundarne infekcije kao što je siva plesan.
Izvori
Prognozno-izveštajna služba zaštite bilja
Tagovi
Uzgoj luka Plamenjača Pegavost Trulež glavica PIS Zaštita luka
Autorka
Više [+]
Diplomirana novinarka, zaljubljena u pisanu reč. Trudi se da bude dorasla novinarskom postulatu: "Rečima usko, a mislima široko".
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katast... Više [+]
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katastarskoj opštini Srpska Crnja u srednjem Banatu.
Kada se prelazi ćuprija iz pravca od Srpske Crnje naročito je opasno skretanje odmah udesno, jer je poznato više slučajeva da vozilo usled skraćenog ugla i eventualne pogrešne procene vozača završi u kanalu naspram prelaza. Takođe, sa jedne strane prelaza nedostaje metalna ograda!
Da bi se premostila ova prepreka preporuka iskusnijih vozača je da se sa prelaza skrene levo, pa da se u nastavku negde okrene i vrati nazad sa druge strane. Posebno treba biti obazriv ako se prevozi teret ili ako se upravlja masivnijim vozilom - poput kombajna!