Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Izduživanje rasada
  • 02.03.2025. 07:30

Zašto dolazi do izduživanja rasada, kada i kako reagovati?

Najčešće se javlja kao rezultat nepovoljnih uslova u zaštićenom prostoru. Ako primetite da je rasad već počeo da se izdužuje, postoje mere i za to.

Zašto dolazi do izduživanja rasada, kada i kako reagovati?
Foto: Shutterstock/JoannaTkaczuk
  • 539
  • 49
  • 0

Izduživanje rasada je česta pojava koja zabrinjava mnoge povrtare i voćare, posebno u ranim fazama proizvodnje rasada. Ovaj problem ne samo da negativno utiče na kvalitet biljaka, već može značajno da smanji prinos i oteža dalji uzgoj.

Najčešći uzroci

Najčešće se javlja kao rezultat nepovoljnih uslova u zaštićenom prostoru, poput plastenika ili staklenika. Više je uzroka. Jedan od njih je nedostatak svetlosti za pravilan rast. Kada biljke nemaju dovoljno svetla, one se "protežu" prema izvoru svetlosti, što rezultira tankim i krhkim stabljikama.

mlade bilje na slabo osvijetljenom prostoru
Ako prirodna svetlost nije dovoljna, koristite dodatne izvore (Foto: Depositphoto/EvgeniusD)

Visoke temperature, posebno u kombinaciji sa slabim osvetljenjem, mogu dodatno da stimulišu izduživanje biljaka. Optimalna temperatura za većinu rasada kreće se između 18-22°C tokom dana i nešto niža noću.

Previše vode stvara zasićenost zemljišta, što može ograničiti pristup kiseonika korenju. Kao rezultat toga, biljka ulaže energiju u rast u visinu, a ne u razvoj snažnog korenovog sistema.

Takođe, kada su biljke preblizu jedna drugoj, dolazi do kompeticije za svetlost i prostor, što takođe uzrokuje izduživanje. Još jedan od uzroka je višak azota u početnim fazama rasta, jer podstiče vegetativni rast biljke, često na uštrb čvrstoće stabljike i razvijenosti korena.

Praktični saveti

Kako biste sprečili ovu pojavu osigurajte dovoljno svetlosti, ako prirodna nije dovoljna, koristite dodatne izvore poput LED lampi za rast biljaka. Svetlost treba da bude prisutna 12-16 sati dnevno, ali izbegavajte predugo osvjetljenje koje može poremetiti prirodni ciklus biljke.

Pratite temperaturu u plasteniku i po potrebi provetravajte prostor. Tokom noći smanjite temperaturu kako biste usporili rast izduženih stabljika. Održavajte supstrat vlažnim, ali ne previše mokrim. Dobro drenirano zemljište može sprečiti zadržavanje vode.

Prilikom setve, pazite da razmak između semenki bude dovoljan kako bi svaka biljka imala dovoljno prostora za razvoj.

Uskoro sledi setva rasada - na šta obratiti pažnju?

Koristite đubriva s uravnoteženim razmerom hranljivih materija. U početnim fazama, naglasak treba da bude na fosforu (P) za razvoj korena, a ne na azotu (N).

Mere kontrole

Ako primetite da je rasad već počeo da se izdužuje, možete preduzeti sledeće mere:

  • Presadite biljke dublje: Prilikom pikiranja ili presađivanja, biljku postavite dublje u supstrat kako bi se podstakao razvoj dodatnih korenčića duž stabljike.
  • Smanjite temperaturu i povećajte svetlost: Ova kombinacija može pomoći da se rast biljaka uspori i ojača stabljika.
  • Proredite gusto posađene biljke: Tako ćete smanjiti kompeticiju za svetlost i hranljive materije.

Izduživanje rasada je problem koji se može uspešno riješiti ako se pravovremeno prepoznaju uzroci i primene odgovarajuće mere. Pravilna nega, balansirani uslovi i kontinuirano praćenje biljaka važni su za uspešan uzgoj kvalitetnog rasada koji će doneti zdrave i rodne biljke u kasnijim fazama vegetacije.


Tagovi

Izduživanje rasada Nepovoljni uslovi Temperatura u plasteniku Mere kontrole Nedostatak svetlosti Razmak između semenki


Autor

Jasmin Hodžić

Više [+]

Diplomirani agronom s višegodišnjim iskustvom u proizvodnji voća i povrća, plastenička i organska proizvodnja.