Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Gajenje paradajza
  • 10.08.2024. 14:00

Zašto paradajz ne cveta?

Posadio sam paradajz, a plodova ni na vidiku? Ako i vas muči ovaj problem, morate da znate da razloga može biti više, ali su dva najčešća.

Foto: Shutterstock/Abramova Kseniya
  • 240
  • 30
  • 0

Jedna od najpopularnijih povrtarskih kultura često ne cveta ili stotine žutih cvetova ne donose plodove ili, ako ih ima, onda je to vrlo malo za očekivanja poljoprivrednika. Razloga je više, a najvažniji su ishrana i visoke temperature.

Upravo su visoke temperature najzaslužnije za slabu oplodnju na stabljikama paradajza. Naime, na spoljašnjim temperaturama iznad 30 stepeni, biljka vegetira, odnosno, biohemijski procesi u njoj svedeni su na minimum.

Provetravanje, ventilatori i krečenje

Ako je visoka vrednost temperatura napolju, u plasteniku su više za minimalno 10 stepeni i takav paradajz, takođe slabo cveta i oplođuje.

Rešenje je u provetravanju plastenika i rashlađivanju postavljanjem ventilatora na početak ili kraj plastenika. Takođe pomaže zelena mreža postavljena sa strane, u visini od barem jednog metra, a vrh plastenika trebalo bi da se okreči, jer bela boja sigurno smanjuje zagrejavanje plastenika.

Ishrana je takođe važan faktor (Foto: Bojan Kecman)

Pošto je biljkama potrebna voda poželjno je da se u najtoplijem delu dana, od 13.00 do 15.00 časova, barem dva puta nedeljno vrši kratkotrajno navodnjavanje od desetak minuta, kako bi stabljike lakše podnele visoke temperature. U tom slučaju neće doći do šoka korena i cele biljke. To je kao da čoveku koji kupi seno po najvećoj vrućini, date malo vode da ne bi kolabirao.

Može se vršiti i protresanje, odnosno, drmusanje stabljika da se polen lakše premešta sa gornjih na donje delove, a ko je u mogućnosti, najbolje bi bilo da nabavi bumbare jer su oni bolji oprašivači od pčela.

Manje azota u ishrani

Ishrana je takođe važan faktor. Veće količine azota u letnjem periodu kada su temperature izrazito visoke samo štete paradajzu.

Povrće cveta, ali se ne zameće plod - koji su razlozi?

Azot uzrokuje porast lisne mase i pojavu više cvetova, ali da bi došlo do oplodnje, potrebna su hraniva sa kalcijumom, fosforom i kalijumom, a njih sadrže vodotopiva đubriva koja se mogu kupiti u poljoprivrednim apotekama.

Tretiranja se obavljaju folijarno, dva puta nedeljno ili kroz sistem za navodnjavanje. Primenu azota svesti na minimum jer se on više dodaje posle sadnje, a ne pred i tokom cvetanja.


Tagovi

Vodotopiva đubriva Krečenje plastenika Bumbari u paradajzu Navodnjavanje paradajza Cvetanje paradajza


Autor

Bojan Kecman

Više [+]

Dipl.inž.poljoprivrede Bojan Kecman specijalizovan je za integralnu i organsku proizvodnju i zaštitu voća i povrća. Takođe se bavi voćarstvom, uzgaja kruške, šljive i crvenu ribizlu.