Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Zeolit
  • 09.01.2025. 14:00

Da li je zeolit zaista efikasno detoksikacijsko sredstvo?

Zeolit, prirodni mineral poznat po sposobnosti vezanja toksina, postao je popularan dodatak za detoksikaciju. Ipak, podržava li ovo struka?

Da li je zeolit zaista efikasno detoksikacijsko sredstvo?
Foto: shutterstock/fizkes
  • 140
  • 9
  • 0

Praznična sezona puna obilnih obroka, poslastica i čašica ostavila je kod mnogih osećaj težine i potrebu za "resetovanjem" organizma. Mnogima tako pažnju privlače razni detoksikacijski proizvodi, a među njima i zeolit – prirodni mineral sa navodnim neverovatnim svojstvima.

"Zahvaljujući izvanrednoj sposobnosti adsorpcije otrova, zeolit je na glasu kao najbolji poznati detoksikator", stoji između ostalog u objavi stranice Alternativa Webshop - Prirodni proizvodi za vaše zdravlje.

Da li je zaista efikasan ili se radi o još jednom trendu u industriji dodataka ishrani istražio je portal foodfacts.news.

"Ono što se često reklamira pogrešno i zbunjuje potrošače je da je ovaj mineral 'detoks' za čitav organizam, da čisti krv i slično", navodi univerzitetska specijalistkinja nutricionizma, Angelina Paić pojašnjavajući da je zeolit adsorbens odnosno on deluje kao fizička barijera za toksine u probavnom sistemu, a ne kao sistematski detoksikant.

Potrebne su dalje studije za potvrdu sigurnosti i efikasnosti

Naučni dokazi, dodaje, ne podržavaju tvrdnje da on ima dubinsko čišćenje na nivou celog tela putem krvotoka ili organa što se često navodi u marketinškim materijalima.

"Dakle, njegova funkcija je lokalna, u crevima, a ne sistematska", objašnjava ova stručnjakinja za ishranu.

Kaže da neka istraživanja sugerišu da može pomoći u uklanjanju teških metala iz organizma, ali potrebne su dalje kliničke studije kako bi se potvrdila njegova sigurnost i efikasnost.

Naučni dokazi ne podržavaju tvrdnju da je zeolit detoks za čitav organizam, kaže Paićeva (foto: A. Paić)

Njegova efikasnost, otkriva, u adsorpciji zavisi od kvaliteta proizvoda, veličine čestica i specifičnih primena, a dugotrajna ili nepravilna upotreba može potencijalno uzrokovati nutritivne deficite.

Zeolit može adsorbirati jone poput kalcijuma, magnezijuma, gvožđa, cinka i drugih esencijalnih minerala iz probavnog trakta, a može indirektno uticati i na apsorpciju vitamina.

"Na primer, smanjenje apsorpcije cinka može uticati na metabolizam vitamina A", ističe ova nutricionistkinja navodeći takođe da nedostatak gvožđa može izazvati anemiju koja može ometati pravilnu upotrebu vitamina B u telu.

Obratiti pažnju na čistoću proizvoda, izvor i sertifikate kvaliteta

Takođe dodaje da osobe koje se loše hrane i nemaju pravilno izbalansirane obroke povećavaju rizik od nedostatka hranljivih materija jer će zeolit dodatno pogoršati apsorpciju minerala, a isti slučaj je i kod osoba sa hroničnim bolestima i stanjima poput osteoporoze, malapsorpcije ili anemije.

"Takve osobe bi se trebale obavezno posavetovati sa lekarom i nutricionistom pre upotrebe", savetuje Paićeva.

Kako navodi, prilikom kupovine važno je obratiti pažnju na čistoću proizvoda, izvor minerala i eventualne sertifikate kvaliteta te preporučuje izbegavanje proizvoda nepoznatog porekla ili bez odgovarajućih oznaka kvaliteta.

Možemo li se ugojiti 5 kg tokom božićnih i novogodišnjih praznika?

Ako ga koristite za oralnu primenu treba biti istaknuto na proizvodu, u protivnom izloženi ste riziku.

Može uticati na apsorpciju određenih lekova i dodataka ishrani potencijalno smanjujući njihovu efikasnost. "Zato je nužno konsultovati se sa zdravstvenim stručnjakom pre kombinovanja zeolita s drugim terapijama", zaključuje osječka nutricionistkinja.

Važno je da je kategorisan kao dodatak ishrani

Dr sc. Marija Banožić sa Agronomskog i Prehrambeno tehnološkog fakulteta Mostar kaže da se zbog ograničenog broja istraživanja u ovom trenutku ne može napraviti apsolutna generalizacija o mehanizmima delovanja ovog minerala.

"Nekoliko objavljenih istraživanja ukazuju na pozitivan uticaj upotrebe prirodnih zeolita odnosno klinoptilolita na imunitet i detoksikaciju", komentariše Banožić naglašavajući da uočeni pozitivni sistemski mehanizmi još uvek nisu u potpunosti objašnjeni.

Složila se s mišljenjem nutricionistkinje Paić da bi osobe sa hroničnim bolestima i osobe koje uzimaju neke druge lekove trebalo da se konsultuju sa svojim lekarom pre upotrebe.

Važno je da zeolit koji kupujete ima jasno istaknutu kategorizaciju dodatka ishrani, ističe Banožićeva (foto: M. Banožić)

Prvenstveno je važno, konstatuje, gdee kupujete dodatak ishrani. Apoteke su uvek mnogo bolji izbor jer se na licu mesta možete posavetovati sa farmaceutom, a i fizički oblici trgovina još uvek podležu mnogo većem nadzoru u pogledu proizvoda koje prodaju.

S druge strane, internet prodaja, a posebno oblici direktne prodaje gde dodatak ishrani kupujete direktno od neke fizičke osobe, siva su zona tržišta dodataka ishrani koju je zakonski jako teško kontrolisati.

"Svakako je važno da zeolit koji kupujete ima jasno istaknutu kategorizaciju dodatka ishrani", ističe.

Izbegavati proizvode koji navode da sprečava ili leči bolesti

Prema njenim rečima, neke dodatne stavke poput jasno naznačene preporučene dnevne doze, upozorenje da se ne sme premašiti preporučena dnevna doza, izjava o tome da se dodatak ishrani ne bi trebalo upotrebljavati kao zamenu za uravnoteženu ishranu i izjava o tome da bi proizvod trebalo skladištiti izvan dohvata male dece ukazuju na to da je proizvod prošao postupak registracije kao dodatak ishrani.

Naravno, napominje, i dodatni sertifikati i testovi nezavisnih laboratorija uvik mogu dati dodatne informacije i potvrditi kvalitet proizvoda.

"U svakom slučaju, ono što treba zaobići u širokom luku su proizvodi koji na deklarativnom tekstu imaju obmanjujuće tvrdnje kako proizvod sprečava, tretira ili leči određenu bolest", poručuje mostarska docentkinja.

Destilovana voda čisti organizam od štetnih materija?

Na kraju možemo zaključiti kako je tvrdnja da je zeolit efikasno detoksikacijsko sredstvo netačna jer naučni dokazi ne podržavaju tvrdnje da on ima efekat dubinskog čišćenja na nivou celog tela putem krvotoka ili organa. Njegova funkcija je lokalna (u crevima), a ne sistematska.

Ipak, može nam pomoći u slučajevima kada smo imali crevnu virozu za jačanje barijere crevnih zidova. Takođe mu se pripisuju antivirusna i antibakterijska svojstva, ali svakako se preporučuje izbegavanje proizvoda nepoznatog porekla, a biranje onih na kojima je jasno istaknuto da je kategorisan kao dodatak ishrani s odgovarajućim oznakama kvaliteta.


Tagovi

Zeolit Detoksikacija Čišćenje organizma Dezinformacije Angelina Paić Marija Banožić


Autorka

Suzana Jović

Više [+]

Magistra nutricionizma i znanosti o hrani. Ljubiteljica hrane i zaljubljenica u prirodu. Rado potiče svijest o važnosti pravilne i zdrave prehrane.


Partner

FoodFacts

Ul. Franje Kuhača 18, 31000 Osijek, Hrvatska
e-mail: info@foodfacts.news web: https://www.foodfacts.news/