Da li postoji osoba koja ne voli dobru domaću pitu, slanu ili slatku? Proverili smo - posetili smo festival "isPITAj se".
Neodoljiv miris i ukus, hrskava korica i sočan nadev razlozi su zbog kojih mnoge domaćice žele da nauče kako se pravi prava domaća pita. To je naše tradicionalno domaće jelo koje se, doduše, pravi širom sveta, a svaka domaćica na svoj način.
Iako na svakom koraku mogu da se kupe gotove kore svi će se saglasiti da je najbolje umesiti domaće testo za šta je potrebno brašno, so i voda, malo veštine i vremena. Pita može biti i slana i slatka, ali uvek je omiljeno posluženje na stolu.
Priprema se za praznke, svetkovine, za goste, za ukućane, jer je ovo jelo koje svi vole, bilo da doručkuju, ručaju, užinaju. Najomiljenija je na jelovniku onih koji se zaklinju da bez mesa mogu, ali bez pite ne. Nikakva pica sa bezbroj dodataka ne može biti zamena ovom domaćem jelu.
U čast ovog našeg omiljenog jela, a u organizaciji Udruženja žena "Svilen konac" iz Obrovca kod Bačke Palanke održan je festival "isPITAj se"- manifestacija u okviru koje je bila organizovana priprema, prodaja, ali i takmičenje. A kada se okupe majstorice svog zanata, nije lako odlučiti čija pita je najbolja.
Svaka učesnica na svoj način mesila je testo, razvijala, razvlačila, filovala. Bilo je tu pita sa sirom, bundevom, tikvicama, krompirom, voćnih. Ipak, žiri je odlučio da je pita koju je pripemila Žaklina Aćimov iz Tovariševa najneobičnija.
A kako i ne bi bila kad je napravljena od kupusa, limuna i suvog grožđa. Čudno zvuči, pogotovo za one koji ne vole kupus. Ipak, nije komplikovana, ništa zahtevno i skupo od sastojaka, a opet lepo i ukusno posluženje za svakoga.
"Mesila sam testo za jufke, sitno kao za salatu iseckala sam kupus, dinstala sam ga na ulju i kasnije dodala šećer. Za bogatiju aromu stavila sam narendanu koricu limuna i suvo grožđe koje sam prethodno potopila u vodu", rekla nam je Žaklina, objašnjavajući da je pita neobičnog, drugačijeg ukusa i prijatne arome.
"Testo sam razvukla, bilo je jako tanko, stavila nadev, urolala, stavila u tepsiju i pekla."
Ovo je potvrda da za ukusan i bogat zalogaj nije potrebno mnogo komplikovati pripremu. Koristi se ono što svaka domaćica uvek ima u kući i nije potrebni ići u nabavku po skupe, egzotične sastojke.
Kako je komisija odlučila, do sledećeg okupljana naredne godine, apsolutni šampion je Božana Radman iz Obrovca. Ona je za slane pite osvojila prvo i drugo mesto, ali i napravila najbolju i najukusniju slatku pitu sa višnjama.
Božana kaže da voli da sprema pite, odrasla je u porodicu gde je pita bila često na stolu, a toj veštini je nije naučila ni majka ni svekrva, već ona sama. Sa nama je podelila tajnu pravljenja tradicionalne pite.
"Umesi se testo od brašna, vode i soli, a ja dodam i malo ulja da se kasnije bolje razvlači. Testo mora sat, dva da odstoji, a onda jufke razvijam oklagijom i razvlačim rukama da bi bilo elastično i tanko", objašnjava nam ova domaćica, dodajući da koristi mast.
"Tako mi je pita ukusnija, izuzev u danima posta kada upotrebljavam ulje. Za ovo takmičenje pravila sam pitu od tikvica i sira i nezaobilaznu i svima dragu pitu od krompira."
Kako nam priča, u krompir obavezno dodaje crni luk i biber.
"To pojačava aromu i ukus. Pečem je samo u okrugloj tepsiji, a moja omiljena je sa kiselim kupusom", kaže ona.
Bogata trpeza bila je u Obrovcu. Posetioci su imali priliku da probaju i pitu od sira iz mešine, pitu sa šljivama, makom, jabukama, višnjama, sa tikvicama, kulenom, kao i tradicionalne sa sirom, zeljem, mesom i krompirom. Za sve to su se potrudile članice udruženja žena "Jeleče" iz Nove Gajdobre, "Tovariševo" i "Božur" iz Tovariševa.
Tagovi
Autorka