Ministarstvo poljoprivrede procenjuje da Nemci godišnje potroše oko 23,4 milijarde evra na meso, a spadaju u najveće potrošače svinjetine među zemljama Evropske unije.
Meso je relativno jeftina namirnica za potrošače u Nemačkoj, ipak to bi se ubrzo moglo promeniti ako se prihvati zahtev za uvođenje posebnog poreza. Naime, zbog velikog uticaja mesne industrije na klimu i zagađanje okoline, brojni političari od leta vode rasprave o povećanju poreza na tu namirnicu.
U Berlinu u petak počinje Međunarodni sajam hrane i poljoprivrede "Green Week", a konzervativna ministarka poljoprivrede Donje Saksonije, Barbara Ote-Kinast (Barbara Otte-Kinast) odlučila je tom prilikom ponovo da pokrene ovo pitanje te čak predložila uvođenje posebnog poreza na ovu namirnicu radi stvaranja većih prihoda i očuvanja dobrobiti životinja, navodi Euroactiv.
Tamošnji su političari zajedno sa Zelenima predložili povećanje poreza na dodatu vrednost (PDV) za meso, na standardnu stopu od 19%. Trenutno se meso oporezuje po sniženoj stopi od 7% kao i većina namirnica.
Brojni kritičari tvrde da bi povećanje cena za nekoliko centi teško moglo imati neki veliki učinak u smanjenju konzumacije mesa, a da bi s druge strane imalo velike štete za stočare. Ipak, postoji način na koji bi se to moglo rešiti, a kao jedno od rešenja je ponudio Albert Stegeman (Albert Stegemann), iz Hrišćanske demokratske unije kancelarke Angele Merkel: "Dodatni porezni prihodi trebaju se upotrebiti za podršku stočarima što će im pomoći u restrukturiranju.“
I Nemačko udruženje farmera se izjasnilo oko teme: "Dobrobit životinja i zaštita klime ne služe ako nemački poljoprivrednici nastave sami ulagati u više standarde uzgoja, a istovremeno je na tržištu meso nižih cena iz drugih zemalja EU-a ."
Kako piše Euroactiv, Ministarstvo poljoprivrede procenjuje da Nemci godišnje potroše oko 23,4 milijarde evra na meso, a spadaju u najveće potrošače svinjetine među zemljama Evropske unije (EU).
Ko su najveći svetski proizvođači poljoprivrednih proizvoda?
U EU, stope PDV-a zavise od svake države članice. Trenutno nijedna zemlja EU ne nameće porez na meso, iako Švedska i Danska godinama raspravljaju o toj temi.
Za 2020. nemačko ministarstvo poljoprivrede najavilo je "Strategiju budućnosti stočarstva", čiji bi rezultati trebali biti predstavljeni u februaru.
Tagovi
Autorka