Velike štete pravi u usevu kukuruza, suncokreta, soje, šećerne repe, kao i u usevima strnih žita ređeg sklopa.
Ambrozija (Ambrosia artemisiifolia L.) nije autohtona evropska vrsta. Poreklom je iz Severne Amerike, a na stari kontinent je uneta 1863. godine sa semenom deteline i lucerke. Smatra se da je u naše krajeve stigla brodovima iz Rumunije. Danas se u velikoj brojnosti nalazi u Istočnoj Srbiji, navodi stručnjak za voćarstvo i vinogradarstvo Poljoprivredno stručne službe Požarevac Aleksandar Stojanović.
To je kasnoprolećna vrsta, optimalna temperatura za njeno klijanje je 20-22°C, minimalna 6-8°C, plodonosi od jula do septembra shodno meteorološkim prilikama u datoj godini (Vrbničanin i Šintar, 2003). Ima veoma skromne zahteve u pogledu plodnosti i rastresitosti zemljišta, pa dobro uspeva i na plitkim, zbijenim i rastresitim, siromašnim i plodnim, peskovitim i šljunkovitim zemljištima.
Velike štete pravi u usevu kukuruza, suncokreta, soje, šećerne repe, kao i u usevima strnih žita ređeg sklopa.
Ambrozija crpi hraniva i vodu biljkama i izaziva alergije kod ljudi
Podsetimo, ambrozija ne prodire duboko u podlogu tako da je sposobna da se ukoreni i na veoma plitkom i zbijenom zemljištu. U poljoprivrednim usevima koren crpi hraniva i vodu za svoju veliku biljnu masu i tako osiromašuje tlo i umanjuje prinose. Pričinjava velike direktne i indirektne štete u biljnoj proizvodnji.
Osnovni cilj programa suzbijanja je smanjenje njene populacije iz godine u godinu i dovođenje njene brojnosti ispod praga štetnosti. Smatra se da je potreban period od pet godina permanentnog suzbijanja da bi se dobili vidni efekti u smanjenju brojnosti ove vrste na jednom terenu, ističe Stojanović.
Za suzbijanje koriste se administrativne, agrotehničke, mehaničke, hemijske i biološke mere. U zavisnosti od vrste useva postoji veliki izbor herbicida kojima se ova korovska vrsta uspešno može suzbijati. Mehanički, može se suzbiti čupanjem biljaka zajedno sa korenom, niskim košenjem i drugim vidovima mehaničkog uništavanja (okopavanje, tanjiranje i drugo).
Košenje obaviti na visinu ispod pet centimetra jer se ambrozija grana i nepokošene grane nastavljaju rast i mogu osloboditi polen i doneti seme. Nakon toga se regeneriše i ponovo ulazi u fazu cvetanja za dvadesetak dana. Zato je za efikasno suzbijanje treba kositi svake treće nedelje. Na ovaj način se onemogućava formiranje i emitovanje polena i stvaranje novog semena, navodi požarevački stručnjak.
Izvori
Tagovi
Autorka