Pretraživanje tekstova
S kojom cenom treba da budu zadovoljni proizvođači, otkupljivači i prerađivači?
Žetva pšenice u Bosni i Hercegovini počela je pre pet dana, prve količine su već predate otkupljivačima, a otkupna cena još je nepoznata. Između želja i realnosti, procene se trenutno kreću od 0,55 do 0,82 KM/kg (od 33 do 49 dinara za kilogram).
Za ratare je sve ispod 0,70 maraka (42 dinara) po kilogramu neprihvatljivo. Oni iz Semberije kažu radije će je prosuti nego dati u bescenje, jer ih svakako vodi u minus, a za nekoliko meseci moraju da počnu novi ciklus proizvodnje. Prema njihovoj računici za 100 kilograma đubriva KAN morali bi da daju 350 kilograma pšenice.
Robne rezerve FBiH su, napominje predsednik Udruženja poljoprivrednika FBiH Nedžad Bićo, izašle s informacijom da će otkupiti sve što se ponudi, ali da se neće takmičiti s cenom, iako još niko nije izašao s onom zvaničnom otkupnom.
"Zasejalo se ove godine više površina, ali se zbog nesprovođenja svih agrotehničkih mera očekuje isti prinos. Da je đubrivo došlo na vreme, po nekoj razumnoj ceni, sada bi imali duplo više pšenice", pojašnjava Bićo.
Procena diplomiranog agronoma, iz firme "Mlin-Kopačević" u Odžaku Snežana Kopačević kaže da bi sa cenom od 0,62 KM/kg (37 din/kg) ratar trebalo da bude zadovoljan, pogotovo u FBiH gde je dobio gorivo i veći podsticaj, ima isplativosti i to je, kako kaže, neka "super cena".
Podsetimo, u Srbiji je trenutna cena oko 38 dinara, prema poslednjem izveštaju sa Produktne berze, sa kojom ratari uopšte nisu zadovoljni. Šta više, nekoliko nedelja unazad proizvođači Braničeva i južnobanatskog okruga protestovali su tražeći mnogo višu cenu. Nakon pregovora sa predsednikom Republike Aleksandrom Vučićem, rečeno je da će Robne rezerve izaći sa cenom od 40 dinara za otkup pšenice. Dalji detalji još uvek nisu poznati.
Tagovi
Žetva Nedžad Bićo Snježana Kopačević Cena pšenice Otkupna cena Aleksandar Vučić Protesti
Autorka
Više [+]
Diplomirani žurnalista i digitalni marketing menadžer, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
U 2. epizodi serijala #TalentiEUregija donosimo priču o Viti Ivičić, nagrađivanoj dizajnerki tekstila koja stvara od prirodnih materijala. Posebno je inspiriše lan, tipičan za Belu Krajinu, gde i živi. Jedna od njenih najposebnijih tehnika,... Više [+]
U 2. epizodi serijala #TalentiEUregija donosimo priču o Viti Ivičić, nagrađivanoj dizajnerki tekstila koja stvara od prirodnih materijala. Posebno je inspiriše lan, tipičan za Belu Krajinu, gde i živi. Jedna od njenih najposebnijih tehnika, botanička štampa, osvojila je nagradu za najinovativniju i najeksperimentalniju kolekciju na modnom takmičenju Mittelmoda u Milanu 2017. Uskoro više...