Pretraživanje tekstova
Sneg, padavine i tenderi utiču na berze. Pšenicom se u petak trgovalo po ceni od 282,75 evra/t.
Kraj nedelje je za cene pšenice doneo blagi rast od 0,7 odsto, nakon pada u četvrtak kad su dostigle desetomesečni minimum. Ipak, kraj jučerašnjeg dana doneo je rast. Na pariškom MATIF-u za tonu ove žitarice je trebalo izdvojiti 288,75 evra/t.
Da ona i dalje oscilira, pokazuje podatak da se u petak (danas) u 12 sati njom trgovalo po ceni od 282,75 evra po toni. I dalje jeftina pšenica iz Crnog mora sprečava trend rasta u Evropi.
Priliv ukrajinskih žitarica je veliki - EK tvrdi da radi na rešenju
Dalji razvoj situacije na tržištu je pod povoljnim vremenskim uslovima za evropsku ozimu pšenicu.
Treba spomenuti i da je Alžir imao tender za 600.000 tona ove žitarice, a učestvovali su Rusija, Ukrajina, Rumunija i Bugarska.
Cena kukuruza je pala za 2,5 evra na 278 evra/t, dok je za uljanu repicu u četvrtak pala za 1,75 evra na 536,75 evra/t i nastavila padati u petak kada je iznosila 535,50 evra po toni.
Kretanje cena žitarica i uljarica na svetskim berzama pratite na Baze podataka > Tržište
Čikaška berza beleži trend pada cene pšenice na 249,20 evra/t, na šta je u najvećem obimu uticaj imala prognoza padavina za Argentinu. Tamo pada i cena kukuruza. Tako je za tonu trebalo izdvojiti 246,18 evra, dok je ovas koštao 513,91 evra po toni.
Tagovi
MATIF CBoT Tržište žitarica Tržište uljarica Žitarice i uljarice Cene žitarica Cena kukuruza Cena soje
Autorka
Više [+]
Ranka je diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrtarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katast... Više [+]
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katastarskoj opštini Srpska Crnja u srednjem Banatu.
Kada se prelazi ćuprija iz pravca od Srpske Crnje naročito je opasno skretanje odmah udesno, jer je poznato više slučajeva da vozilo usled skraćenog ugla i eventualne pogrešne procene vozača završi u kanalu naspram prelaza. Takođe, sa jedne strane prelaza nedostaje metalna ograda!
Da bi se premostila ova prepreka preporuka iskusnijih vozača je da se sa prelaza skrene levo, pa da se u nastavku negde okrene i vrati nazad sa druge strane. Posebno treba biti obazriv ako se prevozi teret ili ako se upravlja masivnijim vozilom - poput kombajna!