Tržište pšenice trenutno je pod jakim turbulencijama. Uvoznici nerado kupuju po trenutnim cenama. Traže se alternative ukrajinskoj i ruskoj.
Pšenica je u utorak na pariskoj berzi Euronext ostvarila nagli pad pošto su se fjučersi povukli sa rekordnih nivoa, a kao rezultat zabrinutosti zbog snabdevanja, uzrokovanog invazijom Rusije na Ukrajinu, navodi Reuters. Tako je referentna vrednost majske pšenice oslabila 26,5 evra, ili 6,7 odsto, na 370 evra po toni, udaljavajući se od najviših cena u ponedeljak od 424 €/t.
Manje aktivni martovski fjučersi, koji se ističu ove sedmice, završili su u padu od 6,5 odsto na 395,00 evra, nakon što su u ponedeljak postavili rekord svih vremena za Euronext od 450 evra.
Istovremeno je ona u Čikagu pala za 10 odsto kako bi dosegla proširenu granicu varijacije cena i najnoviji četrnaestogodišnji maksimum.
Uvoznici nerado kupuju po trenutnim cenama, pri čemu se smatra da je Tunis odbio da obavi kupovinu na tenderu, a veruje se da je Alžir odložio poseban tender za sredu.
Trgovci i uvoznici iz EU su tražili alternative za ukrajinsku i rusku pšenicu, koja obično čini oko 30 odsto svetskog izvoza.
U Nemačkoj su kupci standardne pšenice za isporuku od marta pa nadalje u Hamburgu nudili oko 280 evra po toni u odnosu na ugovor Euronext May, a prodavci su tražili oko 30 evra više. Cene se menjaju doslovno iz sata u sat.
Kretanje cena žitarica na svetskim berzama pratite na Baze podataka > Tržište
Relaksaciji je doprinela vest da Rumunija i Bugarska, glavni alternativni dobavljači za Rusiju i Ukrajinu, za sada ne planiraju zabranu izvoza.
Kada je u pitanju uljana repica, majski fjučersi su skočili na rekordnih 904,50 evra po toni, što je prvi put da je Euronext ugovor dostigao prag od 900 evra, jer su rastuće cene sirove nafte dodatno pojačale napetost na tržištima uljarica. Ugovor je kasnije korigovan za 4,5 odsto na 882,75 evra.
Poljoprivrednici u Argentini su od 2. marta prodali 16,6 miliona tona kukuruza tokom sezone 2021/22, saopštilo je 8. marta tamošnje Ministarstvo poljoprivrede.
Do ovog datuma zabeležili su 687,5 hiljada tona prodatog kukuruza, dva puta više nego u istom periodu prošle godine. Ovakvo povećanje je podstaknuto nedostatkom te žitarice na globalnom tržištu zbog sukoba u Ukrajini.
Žetva žitarica je počela u sezoni 2021/22, a na berzi u Buenos Airesu procenjuje se na 51 milion tona.
Argentinska vlada je krajem 2021. godine postavila ograničenje na izvoz kukuruza za ciklus 2021/22. od 41,6 miliona tona u pokušaju da kontroliše visoke domaće cene hrane. Tada je, podsetimo, isto učinila i Rusija, koja je uvela izvoznu kvotu od osam miliona tona. Moskva je tada bila zabrinuta zbog rasta domaćih cena te je nastojala da osigura snabdevenost vlastitog tržišta.
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Autorka