Ujednačena dubina setve obezbeđuje istovremeno nicanje i ujednačen razvoj biljaka, a tačno rastojanje između semena nam daje traženu gustinu setve.
Setva je najvažnija agrotehnička operacija, a sam njen kvalitet direktno utiče na količinu i kvalitet krajnjeg proizvoda. Greške koje su načinjene tokom sejanja ne mogu se ispraviti drugim agrotehničkim merama, napominje Miladin Vitorović iz Poljoprivredne savetodavne i stručne službe Smederevo.
“Ne smemo zaboraviti da se svi prethodni agrotehnički radovi moraju obaviti kvalitetno i na vreme, u optimalnom roku. Glavni zadatak setve je raspodela semena na optimalnu dubinu i na tačan razmak. Ujednačena dubina setve obezbeđuje istovremeno nicanje i ujednačen razvoj biljaka, a tačno rastojanje između semena nam daje traženu gustinu setve”, kaže ovaj svetodavac za mehanizaciju poljoprivrede.
Samo ispravna sejalica koja je remontovana i dobro podešena, napominje on, obezbediće visoke prinose. Preciznost setve zavisi od brzine setve i podešenosti sejalice.
Tehnologija setve: Lemken preuzimanjem "Equalizera" širi portfolio proizvoda
“Brzina setve je najčešća greška, jer se radi postizanja većeg učinka seje brže nego što je optimalna brzina. Pri povećanim brzinama dolazi do manjeg sklopa biljaka. Optimalna brzina mehaničkim sejalicama je od dva do četiri km/čas, a pneumatskim od četiri do osam km/čas”, priča Vitorović.
Pre početka setve, sejalicu treba remontovati. Vitorović savetuje da treba obratiti pažnju na ovih osam ključnih stavki:
1. Nivelacija sejalice - nivelisana sejalica zakačena za traktor ne sme da odstupa po horizontali i vertikali. Podešavamo je pomoći traktorskih poluga;
2. Međuredno rastojanje se podešava u zavisnosti od toga šta sejemo. Kod nas se najčešće soja i šećerna repa seju na 45 do 50 centimetara, a kukuruz i suncokret na 70 centimetara. Podešava se pomeranjem sekcija po ramu sejalice;
3. Dubina setve zavisi od kulture i vremena setve (rana ili kasna setva). Podešava se pomoću točkova sekcije (baterije);
4. Ukrivanje semena se obavlja pomoću zagrtača različitih konstrukcija, svako seme mora biti pokriveno rastresitom zemljom;
5. Norma setve - broj biljaka po hektaru, podešava se pomoću menjača na sejalici i broja rupa na setvenoj ploči ili disku. Izračunava se po sledećoj formuli:
Q=10. 000 (broj biljaka po hektaru)/ b x lz gde je
Kako smo ranije pisali, na primer, optimalnu gustinu setve kukuruza utvrđujemo za svaki region i svaki hibrid posebno:
6. Skidač viška semena - njime obezbeđujemo da se na jednom setvenom mestu nađe samo jedno seme, inače dolazi do odstupanja od setvene norme;
7. Marker - pravilno podešen marker nam daje isto rastojanje između dva prohoda sejalice kao što je međuredno rastojanje između sekcija – baterija. Za izračunavanje rastojanja markera od prednjeg točka traktora koristimo sledeće formule:
M= b(n+1)-L/2 (m)
gde je:
M= B- L/2 (m)
gde je:
8. Ventilator sejalice - ukoliko je setveni aparat pneumatski treba remontovati svake godine turbinu, elastične cevovode, spojnice i zaptivače, a posebno biti pažljiv sa sejalicama koje rade sa podpritiskom.
Kvalitet setve, zaključuje Vitorović, možemo da utvrdimo i premerimo tek nakon nicanja biljaka, jer tada možemo da izračunamo sklop biljaka koje su nikle. Nakon toga, planira se upotreba sredstava za zaštitu bilja i količina potrebnih đubriva.
Izvori
Tagovi
Autorka