Pretraživanje tekstova
Dugačak je spisak biljaka koje poboljšavaju zemljište, a istovremeno se koriste u ishrani stoke. Donosimo četiri manje poznate koje mogu da se koriste u ove svrhe.
Značajan je popis biljaka koje obogaćuju zemljište i koje mogu da se koristiti za održavanje ugara. Prve među njima su leguminoze kao što su lupine, grahorice, piskavica, detelina, lucerka, bob, grašak, soja. Drugi pokrovni usevi za zelenišno đubrivo su repica, rauola, engleski i italijanski ljulj, gorušica, heljda, a od žitarica najčešće raž i ovas.
Ali, ima ih i manje poznatih, a među njima su piskavica, esparzeta, sastrica i leblebija.
Piskavica (Trigonella foenum-graecum L.) je jednogodišnja biljka odličan je predusev, a pozitivno deluje na strukturu zemljišta. Može da se koristi u ishrani preživara bilo u svežem obliku ili kao seno. Vrlo je aromatična i može sprečiti mastitis kod mlečnih goveda te tako smanjiti gubitke u proizvodnji.
Zaboravljena leguminoza erspazeta (Onobrychis viciifolia) je takođe vredna višegodišnja krmna biljka. Koristi se i za ispašu, a zbog dobre konverzije proteina, povećava mlečnost kod krava i ovaca koje je preferiraju. Takođe je otporna na sušu i vrlo je medonosna.
Zvan još i sikirica, poljak ili setvena kukavičica, sastrica (Lathyrus sativus) stara je sorta. Fiksira azot u zemljištu i takođe dobro podnosi sušu i kraći period stagnacije vode. Može da se koristi njegovo zrno, kao zelena krma ili seno koje je nutritivno vrlo vredno. Kao i druge ljutike, odličan je za zelenišno đubrivo kao pretkultura pšenici.
Leblebija (Cicer arietinum L.) jako dobro podnosi sušu, dobar je predusev jer fiksira azot, a odličan je i kao biljka za zelenišno đubrivo. Nije osetljiv na kasne mrazeve kao sastrica. U ishrani stoke koristi se kao visokovredna proteinska komponenta, a sve se više koristi i u gastronomiji.
Tagovi
Održavanje ugara Piskavica Esparzeta Uzgoj slanutka Pokrovni usevi Zelenišno đubrivo Sastrica
Autorka
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katast... Više [+]
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katastarskoj opštini Srpska Crnja u srednjem Banatu.
Kada se prelazi ćuprija iz pravca od Srpske Crnje naročito je opasno skretanje odmah udesno, jer je poznato više slučajeva da vozilo usled skraćenog ugla i eventualne pogrešne procene vozača završi u kanalu naspram prelaza. Takođe, sa jedne strane prelaza nedostaje metalna ograda!
Da bi se premostila ova prepreka preporuka iskusnijih vozača je da se sa prelaza skrene levo, pa da se u nastavku negde okrene i vrati nazad sa druge strane. Posebno treba biti obazriv ako se prevozi teret ili ako se upravlja masivnijim vozilom - poput kombajna!