Pretraživanje tekstova
U trenutnim uslovima sa čestim padavinama, primena registrovanih rodenticidnih mamaka na bazi cink-fosfida nije moguća. Njihova primena nije dozvoljena po kiši, posle kiše i u izrazito vlažnom zemljištu.
Na području AP Vojvodine, na pojedinim parcelama, registrovana su oštećenja od poljskih glodara na usevima ječma i pšenice, navodi Prognozno-izveštajna služba zaštite bilja. Najveće štete su zabeležene na teritoriji Bačke, u regionu Vrbasa, Bačke Topole, Novog Sada i Subotice. Štete u vidu oaza sa pojedenim biljkama su uglavnom po obodima parcela.
Najveće štete su uočene na parcelama u blizini useva uljane repice. Na osnovu rupa koje se nalaze na uvratinama i na ulazu u parcele, trenutne štete su najvećim delom posledica ishrane poljskih miševa i poljske voluharice. Na određenom broju parcela su uočene i štete od ishrane zečeva.
Kao mogući razlozi za povećanje brojnosti poljskih glodara mogu se navesti:
Sada, u ovom periodu, vrlo malo mera je ostalo na raspolaganju u kontroli glodara. Treba imati u vidu da je primena registrovanih rodenticidnih mamaka sada moguća samo na uvratinama i na ulazu u parcele gde se može uočiti prisustvo aktivnih rupa od glodara.
Međutim, u trenutnim uslovima sa čestim padavinama, primena registrovanih rodenticidnih mamaka na bazi cink-fosfida nije moguća. Njihova primena nije dozvoljena po kiši, posle kiše i u izrazito vlažnom zemljištu. U proteklih nedelju dana palo je i do 100 litara kiše po kvadratnom metru na pojedinim lokalitetima u Bačkoj, gde je i uočeno prisustvo šteta od glodara. Takođe, u najavi je kišovito vreme do kraja ove nedelje.
Podsetimo, u našoj zemlji za suzbijanje glodara je registrovano sredstvo na bazi a.m. cinkfosfid u količini pet do 10 mamka po aktivnoj rupi. Kao repelenti može se koristiti sredstva na bazi a.m. kalcijum karbid i to protiv poljskog miša i poljske voluharice u količini pet grama po aktivnoj rupi, a protiv krtice 20 gr po aktivnoj rupi.
Razbacivanje mamaka po površini parcela nikako nije dozvoljeno. U suprotnom, postoji izuzetno visok rizik od trovanja svih živih organizama i životne sredine. Jedino što se u ovom periodu može preporučiti je košenje površina pored parcela i na uvratinama kako bi se obezbedio pristup predatorima sitnih glodara.
Izvori
Prognozno-izveštajna služba zaštite bilja
Tagovi
Poljski glodari Miševi Poljske voluharice Oštećenja na usevima Rupe od glodara Primena mamaka
Autor
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
#RuralFoto #Priroda Napuštena kuća u dekoraciji prirode, na obodu Sotskog jezera, selo Sot.