Hrvatska je isključivo tranzitna zemlja, izjavio je premijer Andrej Plenković. Za to vreme je Ukrajina podigla žalbu protiv tri EU članice
Prremijer Andrej Plenković je izjavio da Hrvatska neće uvoziti jeftinije ukrajinske žitarice te da je isključivo tranzitna zemlja, čime je komentarisao odluku tri članice Evropske unije koje su odlučile da produže zabranu na uvoz pšenice, kukuruza, uljane repice i suncokreta iz te ratom pogođene zemlje.
Kaže da je ukrajinskom predsedniku Volodimiru Zelenskom i tamošnjim ministrima jasno poručeno da su stav i želja Hrvatske da bude tranzitna, a ne zemlja u koju će doći enormne količine žitarica jeftinijih od naših pa da domaći poljoprivrednici budu u problemu.
Na pitanje novinara hoće li Hrvatska primeniti sličnu zabranu, Plenković nije hteo da odgovori, ali je ponovio da luke na Jadranu trenutno olakšavaju tranzit ukrajinske robe prema trećim zemljama.
Svetska trgovinska organizacija (STO) potvrdila je danas da je Ukrajina preduzela prvi korak u trgovinskom sporu podnošenjem žalbe ovom telu, a zbog zabrana uvoza hrane.
Mađarski seljaci na nogama zbog ukidanja zabrane ukrajinskih žitarica
U STO nisu komentarisali zahtev niti imenovali zemlje protiv kojih je žalba podignuta, no Kijev je već ranije upozorio kako će tražiti međunarodnu arbitražu ako se Poljska, Mađarska i Slovačka odluče za jednostranu zabranu što su u subotu i učinili. U međuvremenu je ukrajinski trgovinski predstavnik Taraš Kačka u intervjuu za Politico izjavio kako Kijev sprema odmazdu kroz zabranu izvoza poljskog voća i povrća.
Protiv nacionalnih zabrana ove tri zemalja je većina država članica u Veću ministara za poljoprivredu, izjavio je španski ministar poljoprivrede Luis Planas Pućades.
I poverenik EU-a za poljoprivredu Januš Vojčehovski želi propagiraju dijalog te izbeći sankcije protiv njih, ali se i čudi najavljenoj osveti, piše Agrarheute.
On smatra da bi prijateljsko rešenje bilo bolje od pravnog spora te naglasio da su zemlje članice EU-a uložile velike napore kako bi se omogućio izvoz ukrajinskih žitarica uprkos blokadi crnomorske rute. Kaže da se on zapravo povećao u poređenju sa istim razdobljem prošle godine.
Tvrdi kako Ukrajina do sada nije pretrpela nikakvu štetu, što pokazuju količine izvoza.
"Želimo da pomognemo Ukrajini, ali na način da evropski farmeri budu zaštićeni i da ne završe na dnu", poručio je Vojčehovski.
Pored navedenih četiri proizvoda, Poljska je zabranila i uvoz pogače i sačme uljane repice, pšenične i kukuruzne mekinje te krupicu kao i pšenično brašno. U njihovom Ministarstvu razvoja naglašavaju da postoji ozbiljna pretnja da poljoprivrednici zbog velikog priliva jeftinih proizvoda odustanu od uzgoja žitarica i uljane repice što bi ugrozilo prehrambenu sigurnost zemlje i učinilo je zavisnom od uvoza.
Prema mišljenju Evropske komisije, trenutno nema narušavanja tržišta u državama članicama koje se graniče sa Ukrajinom.
S Kijevom je dogovoren niz mera kako bi se izbegli viškovi u regijama blizu granice, stoji u saopštenju objavljenom na internet stranici EK. Takođe, Ukrajina se obavezala da preduzme sve zakonske mere u roku od 30 dana, uključujući sistem izvoznih dozvola, kako bi se izbeglo nagli porast uvoza žitarica.
Takođe, moraju podneti akcijski plan za upravljanje i kontrolu isporuka četiri vrste robe Zajedničkoj koordinacijskoj platformi za izvoz žitarica.
Zajedno će pratiti situaciju putem platforme kako bi odgovorili na nepredviđene situacije. Komisija se složila da neće uvoditi nikakva ograničenja sve dok su ukrajinske mere na snazi i u potpunosti funkcionišu.
Tagovi
Autorka
Damir Senj
pre 11 meseci
Normalno da neče Hrvatska javno uvoziti Ukrainske žitarice, ali postoji drugi putevi a da nisu javni. Trebalo bi pitati Grlič Radmana kao lobistu, što je dogovorio kad je bio u Ukraini. Što se dobije kod tranzit jer i tranzitu nekomo može puknuti guma na tračnica ili več kojim se putevima gospodnjim obavlja tranzit. Pa svi znamo da je tranzitna tajna roba koja putuje tajnim rutama.