Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Repina pipa
  • 21.03.2024. 10:30

Krenula setva šećerne repe, ali i aktivnost repine pipe

Za hemijskim tretmanom još nema potrebe, ali preporuka proizvođačima je da svakodnevno obilaze repišta u toku najtoplijeg dela dana i prate pojavu ove štetočine na novoposejanim usevima.

Foto: Depositphoto/emjaysmith
  • 141
  • 38
  • 0

U regionu Bačke Topole je otpočela setva šećerne repe. U feromonskim klopkama za običnu repinu pipu (Bothynoderes punctiventris) na prošlogodišnjem repištu (lokalitet Zonatica) su registrovani ulovi. Obična repina pipa je izuzetno opasna u početnom periodu razvoja useva šećerne repe, naročito u fazi klijanja i nicanja, dok je usev još slab i sa oskudnom lisnom masom, pa sve do pojave dva do četiri prava lista, navodi Prognozno-izveštajna služba zaštite bilja.

Uništava mlade biljke

Ova štetočina prezimljava kao odrasla jedinka na starim repištima, na dubini od 20-30 cm. Imago se pojavljuje u proleće kad je temperatura zemljišta oko 10°C, a temperatura vazduha iznad 15°C. Štete nastaju izgrizanjem kotiledona kao i pravih listova, ili pregrizanjem mladih biljčica do potpunog uništenja mladog useva šećerne repe. Sa porastom temperature, iznad 20°C, počinje da leti, masovno leti iznad 25°C, a onda su ugroženi svi delovi parcele.

Kad će "leći" subvencije za šećernu repu koja je nedavno izvađena?

Ovo ukazuje na neophodnost primene sledećih preventivnih mera zaštite:

  • kopanje lovnih kanala oko starih repišta u koje se posipaju granulisani insekticidi;
  • gusta setva rubnih delova parcela;
  • kontinuiran obilazak useva šećerne repe od samog nicanja useva, radi utvrđivanja prisustva i brojnosti repine pipe (najugroženiji su usevi koji se graniče sa prošlogodišnjim repištem).
Štetočina repe (foto: PIS)

Preporuka je gušća setva na ivičnim delovima parcela, jer na nižim temperaturama pipa ne leti, i u početku će se hraniti na ovim lovnim pojasevima, gde se može lakše i suzbijati, tretiranjem samo ivičnih delova. Takođe, preporučuje se i kopanje lovnih kanala oko starih repišta i stavljanje insekticida u njih.

Za hemijskim tretmanom još nema potrebe, ali preporuka proizvođačima je da svakodnevno obilaze repišta u toku najtoplijeg dela dana i prate pojavu ove štetočine na novoposejanim usevima.


Izvori

Prognozno-izveštajna služba zaštite bilja


Tagovi

Setva šećerne repe Repina pipa Štetočina šećerne repe Suzbijanje repine pipe Pravila setve Prognozno-izveštajna služba zaštite bilja


Autorka

Julijana Kuzmić

Više [+]

Diplomirani novinar specijalizovan za agro novinarstvo. U poslu i životu vodi se Ničeovom formulom sreće: jedno "da", jedno "ne", jedna prava linija, jedan cilj...