Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Ozimi usevi
  • 30.01.2025. 09:00

Ozimi usevi nejednako nikli, sada se dobro drže. Čemu se ratari nadaju?

Kakvo je stanje useva posejanih jesenas proverili smo u Banatu.

Ozimi usevi nejednako nikli, sada se dobro drže. Čemu se ratari nadaju?
Foto: AK grafika
  • 1.147
  • 108
  • 0

Iako smo u samom srcu zime, temeprature vazduha koje se ovih dana u pojedinim delovima zemlje penju i do 20 oC, ne govore tako. Ipak, rezerve vlage u dubljim slojevima zemljišta ima, ali bi bilo dobro da u narednom periodu bude novih padavina kako bi svi prezimljujući usevi imali što bolje vodne uslove za nastavak vegetacije.

Za sada, kako navode stručnjaci iz RHMZ, ovaj porast temperatura ne remeti mirovanje prezimljujućih kultura. Od danas (30.1.) nas očekuje postepeni pad temperature, a kiša se očekuje kao ređa pojava uglavnom u prvom delu dana. U nedelju i ponedeljak u predelima južnije od Save i Dunava, dok će u brdsko-planinskim predelima jugozapadne i južne Srbije padati sneg uz formiranje manjeg snežnog pokrivača. 

Pšenica stagnirala, ali popravlja se

A kakvo je stanje ozimih useva i čemu se ratari nadaju u novoj sezoni, proverili smo u Banatu. Iskusni ratar Jan Pavela iz Padine kod Pančeva se više od 20 godina bavi poljoprivredom. Jesenas je 10 hektara zasejeo pšenicom, dok pod ječmom ima jedan hektar, za svoje potrebe.

"Ove godine je moja pšenica malo stagnirala, ali ništa strašno, polako se popravlja. Nejednako je nikla što me je malo zabrinulo, ali sada je situacija bolja nego pre nekoliko nedelja. Nije bilo dugih perioda niskih temperatura, pa je u dobrom stanju", kaže ovaj ratar, dodajući da je bio zadovoljan i prošlogodišnjim rodom pšenice na svojim parcelama, koji je iznosio oko 6 tona/ha.

Jan Pavela po pšenicom ima 10 ha, a pod ječmom jedan hektar (foto: Jan Pavela)

U poslovima na njivi mu pomaže sin Damjan, kako bi stigli da ispoštuju sve rokove. Za sada ne planira da krene sa prihranom pšenice, jer je i više nego zadovoljanom dinamikom rasta. Osim kukuruza, pšenice i suncokreta koje redovnom seje na svojim površinama, ove godinu je prvi put posejao i uljanu repicu.

Usevi u dobrom stanju

A prema podacima PSSS Zrenjanjin, na području srednjebanatskog okruga pšenicom je zasejano oko 53.000 hektara dok površine pod ječmom čine oko 3.500 hektara. Kako napominju, zbog različitih rokova setve, sama pšenica, ali i ječam se nalaze u različitim stadijumima razvoja, ali su generalno gledano u dobrom stanju.

"Visoke temperature s jeseni su proizvođačima donele ozbiljne nedoumice kada posejati pšenicu. Oni koji su to učinili sredinom oktobra su prošli najbolje, jer je upravo tada bio optimalan period za setvu pšenice", kaže za Agroklub savetodavac Zorica Rajačić.

Pšenica je nejednako nikla, ali se situacija polako popravlja (foto: PIS)

Kako kaže, obilne kiše u septembru uslovile su najoptimalnije uslove za sejanje pšenice u spomenutom periodu. Pšenica zasejana do sredine oktobra je u najboljem stanju i spremno je ušla u zimski period. Već nakon 20. do 25. oktobra dolazi do isušivanja setvenog sloja. Ako ste posejali pšenicu ili ječam u ovom periodu, seme se već nalazilo u suvom zemljištu i moralo je da sačeka kišu skoro do polovine novembra kako bi prikupilo dovoljno vlage i uspešno proklijalo.

Pomeren rok setve

"Ne samo ove, već i prethodnih godina je pomeren rok setve, pre svega zbog visokih temperatura. U decembru je na dosta parcela primećena nejednakost u nicanju useva, ali sada se i to polako dovodi u normalnu i površine se lepo zelene",  nastavlja naša sagovornica dodajući da pšenica dobro napreduje.

Ovih dana je akcenat poljoprivrednih stručnih službi na pripremema za prihranu ozimih useva. Fokus je na analizama zemljišta i količini dostupnog azota u zemljištu, odnosno gde se nalazi i u kojim količinama - da li je zastupljen u prvih 30 cm obradivog sloja, da li je ispran ili se spustio u drugi sloj. Na osnovu rezultata ovih analiza će davati smernice proizvođačima u smislu preporuke za koju vrstu đubriva se odlučiti i u koje vreme ga primeniti za najbolje rezultate.

Da li đubrenje pšenice s 15-15-15 sada smisla ili je to bacanje novca u vetar?

"Iako su usevi znatno slabije razvijeni nego prošle godine i dalje su dobrom stanju. Bokorenje je prekinuto tokom perioda sa niskim temperaturama, ali je nakon porasta temperatura i taj problem rešen, te su i pšenica i ječam u zadovoljavajućem stanju", kaže naša sagovornica, dodajući da ne treba brinuti ukoliko dođe do većeg zahlađenja.

Mala pipa i siva trulež u usevima uljane repice

Iz PSSS Zrenjanjin kažu da su kiše u septembru takođe doprinele da i uljana repica lepo nikne. Beleži se dosta popunjen sklop po parcelama, dobro se razvijala zahvaljujući optimalnim temperaturima i zadovoljavajućoj količni vlage u zemljištu. I ova kultura je takođe spremno dočekala zimski period i nalazi se u generalno zadovoljavajućem stanju. Na područiju srednjebanatskog okruga ova kultura je zasejana na oko 3.000 hektara.

Prognozno-izveštajna služba zaštite bilja (PIS) upozorava da je na području regionalnog centra PIS Novi Sad u usevima uljane repice uočeno prisustvo odraslih jedinki male repičine pipe (Ceutorhynchus pallidactylus) na do četiri odsto biljaka. Takođe, u lovnim klopkama postavljenim u usevima uljane repice registrovane su prve jedinke ove štetočine.

Usevi uljane repice se nalaze u različitim fazama razvoja listova, od sedam do devet listova razvijeno.

Siva trulež na uljanoj repici uočena na do 30 odsto biljaka (foto: PIS)

"U poslednjih nekoliko dana došlo je do povećanja temperatura, koje su u najtoplijem delu dana dostizale i 18°C. Ovakvi uslovi inicirali su izlazak male repičine pipe sa mesta prezimljavanja i migraciju na repičišta", navode iz PIS.

S obzirom na to da se i narednih dana prognoziraju visoke temperature za ovo doba godine, očekuje se masovniji izlazak ove štetočine i povećanje brojnosti na usevima uljane repice. Prisustvo velike repičine pipe (Ceutorhynchus napi) za sada nije uočeno. Takođe, vizuelnim pregledom useva uočeno je prisustvo simptoma suve truleži uljane repice (Phoma lingam) na do 30 odsto biljaka. 

Naslovna fotografija:AK grafika/Maja Celing Celić/PIS


Tagovi

Ozimi usevi Bokorenje Jan Pavela Zorica Rajačić Analiza zemljišta Prihraba useva


Autorka

Lidija Pribelja

Više [+]

Diplomirani biolog na Prirodno-matematičkom fakultetu, trenutno na master studijama botanike. Zaljubljenik u prirodu i uvek u potrazi za praktičnim i korisnim znanjima. Dopisnica iz Padine koja donosi nove i zanimljive priče iz južnog Banata.