S obzirom da se i narednih dana prognoziraju visoke temperature za ovo doba godine, očekuje se masovniji izlazak ove štetočine i povećanje brojnosti na usevima uljane repice.
Usevi uljane repice se nalaze u različitim fazama razvoja listova (BBCH 16-19). Vizuelnim pregledima registruje se prisustvo odraslih jedinki male repičine pipe (Ceutorhynchus pallidactylus), u niskom intenzitetu napada, prenosi Prognozno-izveštajna služba zaštite bilja. U toku je izlazak repičinih pipa sa mesta prezimljavanja i naseljavanje novih repičišta.
Visoke temperature vazduha koje su prognoziraju u narednim danima iniciraće masovnije naseljavanje useva uljane repice repičinim pipama. U poslednjih nekoliko dana došlo je do povećanja temperatura, koje su u najtoplijem delu dana dostizale i 16°C. Ovakvi uslovi inicirali su izlazak male repičine pipe sa mesta prezimljavanja i migraciju na repičišta. S obzirom da se i narednih dana prognoziraju visoke temperature za ovo doba godine, očekuje se masovniji izlazak ove štetočine i povećanje brojnosti na usevima uljane repice.
Prisustvo velike repičine pipe (Ceutorhynchus napi) nije registrovano.
Takođe, vizuelnim pregledom useva registrovano je prisustvo simptoma suve truleži uljane repice (Phoma lingam) na do 54 odsto biljaka, i simptoma pepelnice kupusnjača (Erysiphe cruciferarum) na do šest odsto biljaka.
U odnosu na prethodne vizuelne preglede, procenat napadnutih biljaka sa simptomima suve truleži uljane repice se značajno povećao. Uslovi za razvoj prouzrokovača pepelnice kupusnjača nisu bili povoljni u prethodnom periodu pa je procenat napadnutih biljaka od ovog patogena smanjen u odnosu na prethodne preglede.
Za sada se ne preporučuju hemijske mere zaštite, a RC Novi Sad nastavlja sa praćenjem štetnih organizama u usevima uljane repice i signaliziraće pravo vreme za tretman.
Podsetimo, suva trulež se prenosi pre svega semenom koje je zaraženo i tako se i proširila na parcelama u celom svetu. Ukoliko je seme zaraženo, simptomi se pojavljuju već na kotiledonima ili na prizemnom delu stabla.
Na repičištima se registruje prisustvo aktivnih rupa od poljskih glodara (poljski miš i poljska voluharica), u kategoriji niske do visoke brojnosti. Repičišta su pogodno stanište za njihovo razmnožavanje, prvenstveno zbog obilja hrane i biljnog pokrivača koji ih štiti od predatora, a ujedno onemogućava i adekvatnu primenu rodenticida.
Poljoprivrednim proizvođačima se preporučuje primena registrovanih rodenticida u usevima uljane repice, pri čemu mamke obavezno treba zatrpati.
Tagovi
Autor