Najugroženija je proizvodnja kukuruza u regionima u Vojvodini i u regionima Šapca, Beograda i Požarevca.
U toku je polaganje druge generacije kukuruznog plamenca (Ostrinia nubilalis) i proizvođačima kukuruza se u ovom periodu savetuje dodatan oprez, kažu u Prognozno-izveštajnoj službi zaštite bilja (PIS).
"Proizvođače ne treba da buni ovako rana pojava druge generacije plamenca. Ona je posledica nadprosečno toplih meseci koji su za nama i činjenice da je i pojava prve generacije u ovoj sezoni registrovana i do dve nedelje ranije u odnosu na prethodne godine", navode u PIS.
Vizuelnim pregledom kukuruza od 7. jula uočena su jajna legla plamenca. S obzirom na izuzetno visoke vrednosti temperature vazduha, u narednim danima se očekuje intenzivno polaganje jaja i početak piljenja gusenica (naslovna fotogrfaija, op.aut).
"Najugroženija je proizvodnja kukuruza u regionima u Vojvodini i u regionima Šapca, Beograda i Požarevca gde se sezonama unazad registruju značajne brojnosti i štete od plamenca."
U ovoj službi upozoravaju da je za semenski kukuruz i šećerac važno sprečiti direktne štete od gusenica koje se ubušuju u klipove, pa je prag štetnosti kada se primenjuju insekticidi svega pet odsto biljaka sa položenim jajnim leglima.
"U proizvodnji merkantilnog kukuruza važno je istaći da ulazni otvori na klipovima usled ishrane gusenica mogu dovesti do zaraze Aspergillus-om, pa samim tim i kontaminacije zrna aflatoksinom. Prag štetnosti kada se primenjuju insekticidi iznosi 10 odsto biljaka sa položenim jajnim leglima", kažu stručnjaci iz ove službe.
Dodaju da je u ovom momentu važno preduzeti određene mere sa ciljem sprečavanja direktnih šteta od plamenca ali i smanjenja rizika od pojave gljive Aspergillus na klipovima, a zatim i aflatoksina u zrnu kukuruza.
Preporučuje se hemijsko suzbijanje registrovanim insekticidima koji imaju dobro delovanje i na larve, ali i na jaja. Larve su veoma mobilne neposredno nakon piljenja i za kratko vreme se ubušuju u biljno tkivo, pa je veoma važno da se ove štetočine suzbijaju u stadijumu razvoja jaja pomoću aktivnih materija:
Na parcelama na kojima je to moguće, preporučuje se navodnjavanje useva jer ono smanjuje mogućnost pucanja zrna, ali smanjuje i povoljnost uslova za infekciju klipova gljivama iz roda Aspergillus i za sintezu aflatoksina.
"Jajna legla plamenca treba tražiti pre svega na naličju listova u neposrednoj blizini centralnog nerva i na delu lista bližem stablu. Idealno bi bilo sprovesti mere zaštite kada su jajna legla u fazi pred piljenje ili na samom početku piljenja."
Kako smo ranije pisali, kukuruzni plamenac je jedna od najznačajnijih štetočina u poljoprivrednoj proizvodnji, može uništiti čak i do 20 odsto prinosa. Suzbijanjem prve generacije, dok je još moguć ulazak u parcele sa kukuruzom smanjuje se i potencijal štetočine za drugu generaciju.
Za sada se aktivnost plamenca registruje u proizvodnji kukuruza, a očekuje se i u proizvodnji paprike.
Izvori
Tagovi
Autorka