Prognoze za proizvodnju žitarica smanjile su već osrednja očekivanja, kako u zemljama Evropske unije, tako i globalno.
Česte padavine unazad mesec dana otežale su žetvu žitarica na severu Evrope, a toplotni talasi harali su letnjim usevima na jugu. Uticaj ovakvog vremena smanjio je već osrednja očekivanja ovogodišnjih prinosa, stoji u avgustovskom izdanju Biltena "JRC MARS" - Monitoring useva u Evropi.
Tek je prognoza prinosa suncokreta revidirana naviše, tri odsto u odnosu na jul, uglavnom zbog uslova koji su bili bolji od očekivanih u Španiji i Francuskoj, a neutralizovali su lošije stanje u Bugarskoj.
Obilna kiša je u mnogim delovima severozapadne, centalne i severne Evrope pogodovala letnjim uslovima, ali je uzrokovala kašnjenja u žetvi. Najviše su pogođeni severozapadna Francuska, zemlje Beneluksa i veliki delovi Nemačke.
Pšenica u Francuskoj završiće kao stočna hrana, a u Nemačkoj biogas - kako stoji globalno?
Negativni uticaji uglavnom će da se odnose na kvalitet zrna.
Toplotni talasi i sušniji uslovi od uobičajnih posebno su se odrazili na useve u Bugarskoj, južnoj i istočnoj Rumuniji, Češkoj i centralnoj Poljskoj. Pogođeni su i oni na Pirenejskom poluostrvu, ali manje nego što se ranije očekivalo, jer vrućina nije dosegnula ekstremne nivoe kao prošle godine.
Obilne kiše i mestimična, ali brojna grmljavina i led nanele su velike štete usevima u severnoj Italiji, Sloveniji i Hrvatskoj.
U Sloveniji su početkom avgusta izazvale poplave i velike štete na poljoprivrednim površinama. Još su u julu zabeležene na 10.000 hektara, a loše se vreme nastavilo i u osmom mesecu. Poplava, kontaminacija, uništena životna sredina imaće velik negativan uticaj na obradivo zemljište, pašnjake, proizvodnju stočne hrane, hortikulturu i uopšteno infrastrukturu.
I Međunarodni savet za žitarice (IGC) objavio je avgustovsku prognozu za proizvodnju žitarica u sezoni 2023./24. Ona je takođe nešto niža u odnosu na julsku i sada iznosi 2.294 milijardi tona. Najviše su smanjene procene za Kanadu, EU i Kinu, što je ipak kompenzovano povećanjem za Ukrajinu gde su se šanse za prinose poboljšale. Ipak, proizvodnja bi mogla da bude za jedan odsto veća u odnosu na prošlu sezonu (2.263 mlrd.t) i kao takva druga najveća zabeležena.
Uprkos manjim površinama, ukrajinska žetva premašiće prošlogodišnju?
Globalna upotreba je veća za jednu milijardu tona, uz skromna povećanja za stočnu hranu i korišćenje u industriji. Porasle su i prognoze za zalihe, za tri miliona tona, na 584 miliona tona što je još uvek, naglašavaju u saopštenju, najniži nivo u poslednjih devet sezona.
Smatraju da će svetska trgovina da bude veća za tri miliona tona, zahvaljujući boljoj prognozi za kukuruz.
Tagovi
Autorka