Poljoprivrednici će sada, navodi Savić, morati nekako da reaguju. Mogući su novi protesti i blokade saobraćaja.
Iako nije doneta zvanična uredba, proizvođači suncokreta tvrde da je u Srbiji na snazi neformalna mera zabrane izvoza suncokretovog ulja. Predsednik udruženja "Stig" Nedeljko Savić kaže da su zbog toga poljoprivrednici primorani da brane svoje interese i ne isključuje mogućnost novih protesta i blokade saobraćaja.
"Umesto obećanih subvencija, dobili smo zabranu izvoza suncokretovog ulja. Saznali smo to prošle nedelje“, kaže Savić za Agroklub.
Žetva suncokreta počeće za nekih mesec dana, a proizvođače je zateklo što im niko nije zvanično rekao da je uvedena ovakva mera.
"Stupili smo u kontakt sa nekim uljarama i niko ne sme javno to da kaže. Ipak, potvrđeno nam je da su ih nadležni pozvali i da su im rekli da zbog geopolitičke situacije više ne šalju cisterne sa uljem na carinu. Odluka je doneta bez slušanja proizvođača.“
Predstavnici sedam poljoprivrednih udruženja bili su na sastanku sa ministrom poljoprivrede Aleksandrom Martinovićem 24. juna i tada im nije ni nagovešteno da je ovakva mera moguća.
Poljoprivrednici razočarani - novca nema, ali Martinović ima volje
„Ne postoji nikakva zvanična uredba ni dokument. Zvanično smo tražili od Ministarstva poljoprivrede da nam potvrde da li je to tačno, poslali smo mejl, zvali smo ih. Niko nije zvanično potvrdio ni da jeste ni da nije“, navodi Savić, dodajući da je u svom nedavnom obraćanju na RTS-u predsednik Srbije Aleksandar Vučić to provukao.
U tom obraćanju, Vučić je rekao da postoji velika potražnja iz regiona za suncokretovim uljem.
"Mi smo u ovom trenutku to malo samo zaustavili, pa ćemo da vidimo kako ćemo dalje da se ponašamo. U Ukrajini su skočili troškovi, i radne snage i zbog cena energije koja je viša, koja je veliki proizvođač suncokretovog ulja. A onda kad je njihova cena za sedam, 7,5 odsto niža, ona je u stvari značajno viša nego naša zbog transportnih troškova“, naveo je Vučić u prenosu na RTS-u.
Poljoprivrednici će sada, navodi Savić, morati nekako da reaguju. Mogući su novi protesti i blokade saobraćaja.
"Ne vidimo drugi način, moramo da branimo svoje interese, da nađemo način kako da postignemo dobru cenu. Tržište treba da bude slobodno kako bismo prodali po najvišim cenama ono što smo proizveli. Kako ćemo to da uradimo ako imamo zabranu izvoza?", pita se on.
Ratari smanjuju površine pod suncokretom: Loš prinos, niska cena?
Prema informacijama koje proizvođači imaju, cena sirovog suncokretovog ulja u inostranstvu je oko 1.100 evra po toni.
"Prema tome, cena suncokreta bi trebala da bude oko 55 dinara po kilogramu. Zbog zabrane izvoza, sigurno će biti niža, možda i 45 dinara po kilogramu. Ako država ima pritiske sa strane, neka nam ona plati razliku u ceni", zaključuje naš sagovornik.
Osim Udruženja "Stig" Požarevac, zajednički deluju i udruženja "Naše mleko", "Složni Pidikanci" Bavanište, "Brestovački Ratari", "Spas i opstanak Zapadne Srbije", "Proizvođači mleka Šumadije i Pomoravlja" i "Severni Banat" Kikinda.
Naslovna fotografija: Deposithoptos/icarmen13- Deposithoptos/8th
Tagovi
Autorka