Virus bronzavosti paradajza na duvanu može se javiti kako na rasadu, tako i na otvorenom polju. Rasad se slabo razvija, listovi su naborani dok se kasnije javlja nekroza i nakon toga propadanje.
Ova bolest spada u najštetnije koje se mogu javiti na duvanu. Njegovo prisustvo smanjuje prinos duvana, a naročito utiče i na kvalitet duvanskog lišća. Takav duvan dobija nižu cenu jer se drastično smanjuje klasa listova. Može se javiti kako na rasadu, tako i na otvorenom polju. Rasad se slabo razvija, listovi su naborani dok se kasnije javlja nekroza i nakon toga propadanje.
Kod biljaka u polju javljaju se u početku krupne prstenaste pege. Na nervima liski u početku javlja se žutilo, koje kasnije prelazi u nekrozu. Zaraza može biti sistematična i tada vršno lišće poprima sivo zelenu boju sa karakterističnom naboranošću za viroze, jer glavni nerv zaostaje u porastu, dok se ostali delovi liske normalno razvijaju. Simptomi su najizraženiji na vrhovima biljaka duvana.
Virusi, put u biljno tkivo pronalaze kroz oštećenja nastala od tripsa (Thrips tabaci). Nakon 2-4 dana posle dejstva tripsa simptomi su vidljivi, a virus se širi kroz biljno tkivo preko sprovodnih sudova ksilema i floema. Topli i sušni periodi tokom vegetacije, a kakvi su bili zadnjih sezona, pogoduju širenju tripsa, a samim tim i virusa bronzavosti paradajza na duvanu, pojašnjava Slavica Maksimović iz Poljoprivredne savetodavne i stručne službe (PSSS) Šabac.
Osnovna mera borbe protiv ove bolesti je suzbijanje vektora prenosioca Thrips tabaci, a to počinje još u rasadniku. Rasad duvana ne proizvoditi blizu povrtarskih biljaka, kao što su biljke iz familije Solanaceae - paradajz, paprika i drugih osetljivih biljaka.
Preventivne mere borbe poput: primene plodoreda, gajenje otpornih sorti i uništavanje korova, daju najbolje rezultate. Praćenjem populacije tripsa utvrđuje se potreba i vreme prskanja duvana insekticidima.
Povezana biljna vrsta
Izvori
Tagovi