Cilj agrohemijske analize zemljišta je postizanje visokih i stabilnih prinosa uz racionalnu i pravilnu primenu mineralnih đubriva, kako bi se ostvarila i željena zarada na rod kultura, podseća leskovački stručnjak za ratarstvo i povrtarstvo Boban Stanković.
Najveće nacionalno blago jedne države, društva, grada, opštine, sela predstavlja zemljište. Jedna od mera u cilju zaštite i očuvanja hemijskih i bioloških svojstava poljoprivrednog zemljišta i obezbeđenja pravilne upotrebe mineralnih đubriva jeste sistematska kontrola plodnosti zemljišta, navodi stručnjak za ratarstvo i povrtarstvo Poljoprivredno stručne službe u Leskovcu Boban Stanković.
Spektroskopija - tehnologija budućnosti za očuvanje zdravlja zemljišta
Cilj agrohemijske analize zemljišta je postizanje visokih i stabilnih prinosa uz racionalnu i pravilnu primenu mineralnih đubriva. Postizanje visokih i stabilnih prinos gajenih kultura treba da omogući povratak uloženog i dobru zaradu.
Sistematska kontrola plodnosti zemljišta zasniva se na objektivnim kriterijumima i planiranju potrošnje mineralnih đubriva u količini, odnosu i vremenu primene, kao i preduizimanju meliorativnih zahvata kao što su kalcifikacija, fosfatizacija i humizacija, a sve u cilju poboljšanja kvaliteta poljoprivrednog zemljišta.
Kontrolom se utvrđuje:
Analizom zemljišta na parametre kontrole plodnosti, poljoprivredni proizvođači, podseća leskovački stručnjak, dobijaju preporuku o pravilnom đubrenju za naredne četiri godine u smislu količine đubriva kao i vremena njegove primene. Ova mera dovodi do značajne racionalizacije upotrebe đubriva. Investicija u analizu zemljišta se višestruko isplati, jer se adekvatnom primenom đubriva mogu postići uštede u novcu, povećanje prinosa i veći profit.
Značaj kontrole plodnosti zemljišta i kako do besplatne analize
Kako smo ranije pisali, najveći problemi naših zemljišta su nizak nivo humusa, nedostatak fosfora i velika kiselost. U tom slučaju potrebno je sprovesti i meliorativne mere popravke tla kao što su kalcizacija, fosfatizacija i humizacija.
Veliku grešku poljoprivrednici prave, smatraju stručnjaci, kada samoinicijativno primenjuju mere popravke zemljišta bez predhodne analize zemljišta, jer na taj način ugrožavaju njegovu plodnost pa samim tim i prinose gajenih useva.
Izvori
Tagovi
Autorka