Pretraživanje tekstova
Zelenišno đubrivo je značajno kao zamena za stajnjak, ali i kao odlična mera konzervacije zemljišta protiv erozije.
Zelenišno đubrivo je zelena masa biljaka koja se zaoravanjem unosi u zemljište. Vreme korišćenja biljaka koje se koriste je, kako kaže savetodavac u Poljoprivredno savetotodavnoj stručnoj službi Niš Ivan Rangelov, u fenofaza razvoja kada je najveća produkcija zelene mase i organske materije, a to je najčešće fenofaza kraja cvetanja za žitarice i trave, ili formiranje mahuna kod leguminoznih biljaka.
Biljke koje se koriste za zelenišno đubrivo treba zaorati na dubinu od 20 cm. Prethodno treba obaviti valjanje i sitno seckanje tanjiračom kako bi se moglo lakše zaorati zelena masa i kasnije obavilo brže razlaganje. U sve većem nedostatku stajnjaka, ovo đubrivo je značajno kao njegova zamena, ali i kao odlična mera konzervacije zemljišta protiv erozije.
"Zelenišno đubrivo ima slično delovanje kao stajnjak u povećanju organske materije u zemljištu, odnosno održanja plodnosti zemljišta i njegova vrednost je približno kao unos 30.000 kg/ha stajskog đubriva", kaže Rangelov.
Korišćenje zelenišnog đubriva je neograničeno prema tipovima zemljišta, prema nagibu terena i dosta jeftinije u odnosu na stajsko djubrivo. Ovo đubrivo se dobija zaoravanjem mase zelenih biljaka kada dostignu najveću biomasu, a to je obično u fazi punog cvetanja. Na površinama koje su namenjene za sadnju voćarskih kultura ili na već podignutim voćnim zasadima može da se obavi zelenišno đubrenje ili pred podizanje zasada ili u toku iskorišćavanja u međurednom prostoru.
"Setvu odgovarajućih vrsta za zelenišno đubrenje prilagoditi tipovima zemljišta, nadmorskoj visini i mogućnostima korišćenja istih", kaže savetodavac i dodaje da izbor i vreme setve biljaka za ovo đubrenje treba obaviti prema sledećim bitnim činiocima.
Na siromašnim i peskovitim zemljištima:
Na težim zemljištima :
Podsetimo, ove biljke svojim korenjem prave zemljište propusnim što poboljšava pristup vlage i vazduha. Zbog toga ih još nazivamo "zelenim plugom". Osim poboljšanja karakteristika zemljišta, vraćaju se organske materije u vidu zelene mase pri čijoj razgradnji nastaje humus. Snabdevamo zemlju mineralnima. Pravim izborom useva, zemljište možemo da obogatimo određenim mineralima i drugim materijama i eliminisati trenutne nedostatke. Kada je ono teško i zbijeno, potrebno je posejati biljne vrste koje imaju snažan koren koji će da ga učini propusnim i pogodnijim za obradu i uzgajanje.
Izvori
Poljoprivredne savetodavne i stručne službe Srbije
Tagovi
Zelenišno đubrivo Ivan Rangelov Zaoravanje biljaka Tanjiranje Biomasa Zeleni plug
Autor
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Damir Senjan
pre 3 dana
Sjeti se ja kako to bolje unovčiti, bereš lišče i prodaješ na moru kao kupače gače ili bade kostim od lista suncokreta pa nam možda i turizam Više [+] procjeta 😂😂😂😂😂. Ako su mogli Adam i Eva što nibi mogli i mi prodavati turistima novi Hrvatski brend sa nazivom KOSTIM BADE smirisom ulja. Vedran će biti honorarno zaposlen na fiksnoj blagajni, da nemamo problem sa poreznom 🤔. Maja nek udara turistima Q ar-kod ako Vedran zabrlja oko naplate 😂😂😂😂😂.
Damir Senjan
pre 3 dana
Karolina ja sam ti svaki dan sada u njemu sa kčerkom poslije 18:00. Ima gdje koja ambrozija i koji grm divljega sirka da to počistimo. Previše Više [+] hodanja, grebe po nogama i rukama ali to moramo počisti ali vragec još nije procvijetao. Na svakoj parceli jedan cvijetič, kao da me zeza a ja jedva čekam da polje bude u punom cvatu da vidim što sam to zasadio.
Damir Senjan
pre 3 dana
Syngentinom NK Neoma tu sam se ja dvoumio Syengeta Neoma ili Lidea , pa kod tebe to izgleda odlično. U mom kraju tko pasadio Neoma ni sličan tvome na Više [+] slici ili mome na polju. Imate bolje zemlje nego mi ovdje. Dobro da sam se ja predomislio pa uzeo Lidea od svih u okolici i okolnih sela bar za ovaj moj dio tvrde škrte ilovače, odlično izgleda kao da sam posadi šumu sa ogromnim listovima za pokriti pračni krevet. Hvala ti na infu Karolina i samo da nebude tuče poslije ovih užasnih vručina da bolje zaulji.
Karolina Rastija
pre 6 dana
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
pre 1 nedelju
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.