Pretraživanje tekstova
U Srbiji još uvek nije zabeležen nijedan slučaj afričke kuge svinja, ali su stočari zabrinuti, jer je u Rumuniji do sada ubijeno 50.000 zaraženih svinja.
Ministarstvo poljoprivrede oformilo je u Vršcu Nacionalni krizni centar u okviru Uprave za veterinu zbog rizika da se afrička kuga ne proširi iz Rumunije u Srbiju. Naime, u ovoj susednoj zemlji do sada je ubijeno 50.000 zaraženih svinja, a trenutno je registrovano više od 600 novoobolelih životinja, piše RTS. Rumuni se sa ovom bolešću bore poslednjih godinu dana, a od juna ona se agresivno širi, tako da je stigla do delte Dunava.
"Sa podacima od 8. avgusta ima tačno 635 žarišta kod domaćih svinja i 30 slučajeva kod divljih svinja. Ono što je za nas posebno bitno jeste da su ta žarišta obuhvatila ugroženo područje Arada, koje je blizu naše zemlje, tako da je jedan pogranični uzak pojas slobodan od afričke kuge", kaže Saša Ostojić iz Nacionalnog kriznog štaba.
Obrazovana su ukupno četiri regionalna krizna centra, u Beogradu, Novom Sadu, Kraljevu i Nišu, koja svakodnevno vrše nadzor dviljih i domaćih svinja.
Iako najveća opasnost preti od divljih svinja, pa su na oprezu i lovačka društva, prva linija odbrane su carinici. Tako u našu zemlju iz Rumunije ne može da se unese ni sendvič sa mesom.
"Ništa što je na bazi mesnih proizvoda nije dozvoljeno. Na primer, nije dozvoljeno unošenje sendviča u kojima se nalaze suhomesnati proizvodi, nije dozvoljeno unošenje svežeg mesa, mesnih prerađevina. Imali smo pre nekoliko dana slučaj da nismo dozvolili unošenje dve table slanine", otkriva Jovica Nikolajev, koordinator poslova na Carinarnici Vršac.
Ipak, do sada nije zabležen nijedan slučaj zaraze u Srbiji, ali su stočari ipak zabrinuti. Kako kaže uzgajivač svinja Goran Mitrovanov, čuo je za bolest iz medija: "Svako se plaši! Čim ulažeš svoj novac, svi se mi plašimo što se tiče tih bolesti, što se tiče afričke kuge, cvenog vetra sve što napada našu stoku".
Izvori
Tagovi
Afrička kuga svinja Rumunija Nacionalni krizni centar Vršac Carina Jovica Nikolajev Goran Mitrovanov Saša Ostojić
Autorka
Više [+]
Urednik portala, diplomirani novinar i ljubitelj prirode. Omiljena izreka: Ko sme taj može, ko ne zna za strah, taj ide napred.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Danas pričamo o BOLESTI POLEGANJA RASADA! Početni simptomi javljaju se na stabaocetu biljaka, blizu supstrata ili zemljišta. Simptomi su u vidu vodenastih pega u prizemnom delu stabla. Ove pege se vremenom povećavaju i šire. Zaraženi deo st... Više [+]
Danas pričamo o BOLESTI POLEGANJA RASADA!
Početni simptomi javljaju se na stabaocetu biljaka, blizu supstrata ili zemljišta. Simptomi su u vidu vodenastih pega u prizemnom delu stabla. Ove pege se vremenom povećavaju i šire.
Zaraženi deo stabla je uvek tanji od zdravog dela, pa biljke poležu - zbog čega je ova bolest poznata po nazivu "poleganje rasada". Biljke u trenucima početne infekcije mogu da izgledaju potpuno normalno - čak i kada biljke polegnu, kratak vremenski period ne gube normalan izgled listova, ali nakon toga vrlo brzo dolazi do odumiranja biljke.
Na obolelim delovima biljaka primećuju se beličasti končići koji se protežu i na površini zemljišta. Iz obolelih biljaka zaraza se brzo širi na zdrave biljke, tako da može doći do potpunog propadanja rasada.
Širenju bolesti poleganja rasada poguduju
✅ prevelika vlažnost zemlišta
✅ velika gustina zasađenih biljaka
✅ slabo provetravanje plastenika
Gajene biljke najosetljivije su U FAZI NICANJA! . U kasnijim fazama mogu se javiti simptomi u prizemnom delu stabla, ali retko kada dolazi do propadanja biljke. Simptomi na starijim biljkama manifestuju se u vidu pega i nekroze na donjem delu stabla, žutila, smanjenog porasta biljke i smanjenog prinosa.
Kako biste zaštitili rasad od bolesti poleganja, savetujemo da primenite sledeće mere:
✅ Obezbedite lakša i ocedita zemljišta, kako ne bi došlo do zadržavanje vode na pojedinim mestima.
✅ Rasađivanje obavite onda kada je najavljeno toplo i vedro vreme u narednih 7 do 10 dana od trenutka sadnje ili setve.
✅ Pravovremeno koristite fungicide za suzbijanje patogena u rasadima.
Pored pravilnog zalivanja i dobre provetrenosti, naši stručnjaci za povrtarstvo savetuju primenu preparata✅ BALB ✅u koncentraciji 0,2%, pre rasađivanja i neposredno posle rasađivanja.