"U slučaju simptoma poput plikova na ustima, papcima ili vimenu, otežanog kretanja i obilne pljuvačke, obavezno je hitno obavestiti nadležnog veterinara", upozoravaju iz resornog ministarstva.
Kako smo već objavili, nakon Turske i Nemačke, bolest slinavka i šap izbila je i u Mađarskoj, u regionu Đer-Mošon-Šopron, nedaleko od granice sa Slovačkom. Bolest je potvrđena 7. marta 2025. godine na farmi mlečnih krava, a kod obolelih životinja primećeni su karakteristični klinički znaci.
Zbog toga, Ministarstvo poljoprivrede uputilo je apel stočarima, veterinarima i drugim akterima u sektoru
stočarstva da pokažu maksimalnu odgovornost i preduzmu sve neophodne mere kako bi sprečili potencijalni unos bolesti u Srbiju.
"Stočari su dužni da pažljivo prate zdravstveno stanje svojih životinja i strogo se pridržavaju svih biosigurnosnih mera. U slučaju simptoma poput plikova na ustima, papcima ili vimenu, otežanog kretanja i obilne pljuvačke, obavezno je hitno obavestiti nadležnog veterinara", upozoravaju iz resornog ministarstva.
Veterinarske službe su u obavezi da reaguju bez odlaganja i sprovedu sve neophodne mere u slučaju sumnje na infekciju. Ministarstvo posebno naglašava važnost sledećih mera na farmama:
U Srbiji slinavka i šap nije zabeležena od 1996. godine. Ipak, s obzirom na nedavne slučajeve u Turskoj, Nemačkoj i sada Mađarskoj, Ministarstvo poljoprivrede 21. januara 2025. godine donelo je Naredbu o merama za sprečavanje unošenja slinavke i šapa
"Ova naredba propisuje pojačanu kontrolu životinja, stočnih proizvoda i hrane za životinje iz zemalja
sa potvrđenim slučajevima i obavezno prijavljivanje svih sumnjivih slučajeva veterinarskim službama."
Ministarstvo upozorava građane koji dolaze iz Nemačke i Mađarske da je unos proizvoda životinjskog porekla strogo zabranjen, jer predstavlja najveći rizik za unošenje virusa u Srbiju.
"Uprava carina će pojačati kontrolu putnika, vozila i ličnog prtljaga, uključujući sve vrste sendviča i drugih proizvoda životinjskog porekla. Granična veterinarska inspekcija će u saradnji sa Upravom carina sprovoditi sve propisane mere u skladu sa Naredbom", navodi se u saopštenju.
Srbija zabranila uvoz papkara sa područja gde postoji potvrda ili sumnja na slinavku i šap
Kako dodaju, Ministarstvo je u stalnoj komunikaciji sa veterinarskom inspekcijom, veterinarskim subjektima i nadležnim organima u Srbiji i Evropi, kako bi osiguralo blagovremeno sprovođenje preventivnih mera.
Slinavka i šap je jedna od najopasnijih zaraznih bolesti papkara, uključujući goveda, svinje, ovce i koze. Brzo se širi direktnim kontaktom među životinjama, ali i preko zaraženih predmeta, hrane, vode i ljudi koji su bili u kontaktu sa inficiranim životinjama. Bolest izaziva velike ekonomske gubitke i zahteva najstrože mere kontrole.
Izvori
Tagovi
Autorka