Pretraživanje tekstova
Predsednik Udruženja farmera iz Karajukića Bunara Fehim Kurtović otkriva da mnogi stočari gube strpljenje, zatvaraju farme i odlaze u Nemačku.
Za razliku od kolega sa Zlatibora, Pešterci nemaju razlog da budu zadovoljni, jer nijedna tona mesa odavde nije otišla za Tursku. Naime, iako je pre pet meseci potpisan sporazum o godišnjem izvozu 5.000 tona goveđeg mesa iz Srbije u pomenutu zemlju, do realizacije nije došlo. Da će oživeti klanice na Pešteru, Goliji i Kopaoniku, te da će stočarstvo ponovo biti okosnica razvoja Sjenice, Tutina, Novog Pazara i Raške, očekivao je i predsednik Udruženja farmera iz Karajukića Bunara Fehim Kurtović:
"Niko nas nije kontaktirao, niti ponudio bilo kakvo obaveštenje, pa se mnogi još dvoume da li da otvaraju ili da zatvaraju farme. Stoke ima za početak velikog posla. Tu su i velike, moderne klanice, ali su za dugoročan izvoz potrebna i dugoročna ulaganja".
Kako je rekao za Novosti, mnogi domaćini su spremni da ulažu u nove farme i stočni fond, ali samo ukoliko dobiju garancije da će im grla biti otkupljena i da neće biti ucenjeni.
"Koliko je meni poznato, u toku su obilazak klanica i njihova selekcija, ali sve to predugo traje. Stočari se boje da će pripreme trajati u nedogled, pa neki gube strpljenje, zatvaraju farme i odlaze u Nemačku", otkriva Kurtović, dodajući da je utisak ljudi iz ovog kraja da država forsira klaničare iz Vojvodine.
Izvori
Tagovi
Srbija Turska Izvoz mesa Sporazum Pešter Fehim Kurtović
Autorka
Više [+]
Urednik portala, diplomirani novinar i ljubitelj prirode. Omiljena izreka: Ko sme taj može, ko ne zna za strah, taj ide napred.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!