Pretraživanje tekstova
Obroci sa silažom se moraju dopunjavati belančevinastim hranivima, pre svega, sačmama soje i suncokreta ili deo sačme zameniti ureom.
Na osnovu dosadašnjih iskustava i saznanja ne preporučuje se upotreba silaže u ishrani teladi pre nego što navrše dva meseca starosti. U tom uzrastu tele još nema razvijenu mikrofloru predželudaca koja će inhibirati aktivnost mikroorganizna iz silaže, navodi savetodavac za stočarstvo u PSSS Zaječar, Ivanka Nikolić.
"Zbog toga se silaža može davati ovoj kategoriji tek od trećeg ili četvrtog meseca, a počinje se davanjem manjih količina. Sa pet, šest meseci mogu da konzumiraju oko 5 kg, sa 8-12 meseci 10-13kg, a od 12-15 meseci 15-22kg silaže", kaže ona.
Kada je reč o tovu junadi, on se može u potpunosti zasnovati na kvalitetnoj silaži.
"Najčešće se u tovu koriste silaže cele biljke kukuruza, a značajna je i mogućnost upotrebe silaže od različitih sporednih proizvoda poljoprivredne i prehrambene industrije ( glave šećerne repe, džibre, komine, repini rezanci). Sve to u količinama od 10 do 30 kg dnevno."
Obroci sa silažom se moraju dopunjavati belančevinastim hranivima, pre svega, sačmama soje i suncokreta ili deo sačme zameniti ureom.
"Preporučuje se da se pri spremanju silaže cele biljke kukuruza na jednu tonu usitnjenog materijala doda 9 kg uree, 4,5 kg stočne krede, 1,8 kg dikalcijumfosfata i 0.45 kg sumpora u prahu", savetuje ona.
Ipak, napominje, zbog negativnog uticaja uree na tok fermentacije, danas se smatra da je bolje ureu uključiti u obrok neposredno pred hranjenje.
"Uz znatnu opreznost zbog mogućih problema koji se mogu javiti usled predoziranja ureom i njenog neravnomernog raspoređivanja", zaključuje Nikolićeva.
Tagovi
Tov junadi Ishrana junadi Silaža u ishrani junadi Ivanka Nikolić PSSS Zaječar Oprez
Autorka
Više [+]
Diplomirana novinarka, zaljubljena u pisanu reč. Trudi se da bude dorasla novinarskom postulatu: "Rečima usko, a mislima široko".
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!