Pretraživanje tekstova
Ovakve pojave su najčešće kod multiporoda, kada ima više plodova koza izgubi mnogo minerala i vitamin za njihov razvoj.
Ako je jarenje proteklo normalno, koza u roku od dva-tri sata nakon, treba izbaciti posteljicu. Ali, ukoliko do toga ne dođe, najvažnije je pratiti njeno stanje.
Kako pojašnjava doktor veterinarske medicine Vladimir Daković, ovakve pojave su najčešće kod multiporoda, kada ima više plodova koza izgubi mnogo minerala i vitamina za njihov razvoj.
"U suštini, veterinar ne može mnogo pomoći, ali bi trebao što je više moguće izvući posteljicu. U matericu se potom ubacuje oblet, koji se inače daje i kravama kod ovakvih slučajeva. On stvara gas i na taj način odlepljuje matericu koja će vremenom ili istrunuti pa će je koza izbaciti, ili će je parcijalno izbacivati", kaže Daković.
Život koze u ovakvim situacijama ne bi trebao biti ugrožen, ali izuzeci uvek postoje, stoga je potrebno redovno meriti temperaturu pa ako dođe do promena opšteg stanja, poput odbijanja hrane, zvati veterinara i pristupiti lečenju.
"Kod ovaca i koza postoji bolest koja se zove graviditetna toksemija. Ona se manifestiuje slično kao ketoza kod krava, ali drugačije se leči i javlja se kod jedinki koje nose dva ili više plodova. Upravo zbog gubitka kalcijuma i fosfora, koje su potrošile kod izgradnje tih plodova", dodaje veterinar.
Ukoliko se temperatura poveća, u tom slučaju će biti potrebni antibiotici. Ali, u manjim slučajevima dolazi do upalnih procesa i infekcije, ali svakako treba biti na oprezu.
Tagovi
Jarenje Koza Gravidnost Posteljica Vladimir Daković
Autorka
Više [+]
Diplomirani žurnalista i digitalni marketing menadžer, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Danas pričamo o BOLESTI POLEGANJA RASADA! Početni simptomi javljaju se na stabaocetu biljaka, blizu supstrata ili zemljišta. Simptomi su u vidu vodenastih pega u prizemnom delu stabla. Ove pege se vremenom povećavaju i šire. Zaraženi deo st... Više [+]
Danas pričamo o BOLESTI POLEGANJA RASADA!
Početni simptomi javljaju se na stabaocetu biljaka, blizu supstrata ili zemljišta. Simptomi su u vidu vodenastih pega u prizemnom delu stabla. Ove pege se vremenom povećavaju i šire.
Zaraženi deo stabla je uvek tanji od zdravog dela, pa biljke poležu - zbog čega je ova bolest poznata po nazivu "poleganje rasada". Biljke u trenucima početne infekcije mogu da izgledaju potpuno normalno - čak i kada biljke polegnu, kratak vremenski period ne gube normalan izgled listova, ali nakon toga vrlo brzo dolazi do odumiranja biljke.
Na obolelim delovima biljaka primećuju se beličasti končići koji se protežu i na površini zemljišta. Iz obolelih biljaka zaraza se brzo širi na zdrave biljke, tako da može doći do potpunog propadanja rasada.
Širenju bolesti poleganja rasada poguduju
✅ prevelika vlažnost zemlišta
✅ velika gustina zasađenih biljaka
✅ slabo provetravanje plastenika
Gajene biljke najosetljivije su U FAZI NICANJA! . U kasnijim fazama mogu se javiti simptomi u prizemnom delu stabla, ali retko kada dolazi do propadanja biljke. Simptomi na starijim biljkama manifestuju se u vidu pega i nekroze na donjem delu stabla, žutila, smanjenog porasta biljke i smanjenog prinosa.
Kako biste zaštitili rasad od bolesti poleganja, savetujemo da primenite sledeće mere:
✅ Obezbedite lakša i ocedita zemljišta, kako ne bi došlo do zadržavanje vode na pojedinim mestima.
✅ Rasađivanje obavite onda kada je najavljeno toplo i vedro vreme u narednih 7 do 10 dana od trenutka sadnje ili setve.
✅ Pravovremeno koristite fungicide za suzbijanje patogena u rasadima.
Pored pravilnog zalivanja i dobre provetrenosti, naši stručnjaci za povrtarstvo savetuju primenu preparata✅ BALB ✅u koncentraciji 0,2%, pre rasađivanja i neposredno posle rasađivanja.