Pretraživanje tekstova
Novi Zeland, dom za pet miliona ljudi, ima oko 10 miliona goveda i 26 miliona ovaca. Poljoprivrednici će plaćati za njihovo podrigivanje.
Novi Zeland se pokušava uhvatiti u koštac sa smanjenjem emisija štetnih gasova do 2025. godine i suočava s najvećim problemom, podrigivanjem ovaca i goveda.
Ova bi ostrvska zemlja s pet miliona ljudi, 10 miliona goveda i 26 miliona ovaca, postala prva u kojoj bi stočari plaćali za emisije koje proizvodi stoka, piše Reuters. Gotovo polovina ukupnih ispuštanja štetnih gasova dolazi iz poljoprivrede, a uglavnom je reč o metanu. Ranije su one iz agrara bile izuzete iz šeme trgovine emisijama u zemlji, što je izazvalo kritike na račun vladine posvećenosti zaustavljanju globalnog zagrevanja.
"Nema sumnje da moramo smanjiti količinu metana koju izlučujemo u atmosferu, a efikasan sistem cena će igrati ključnu ulogu u tome kako ćemo to postići", rekao je ministar za klimatske promene Džejms Šav.
Predlog uključuje podsticaje za poljoprivrednike koji smanjuju emisije putem aditiva za stočnu hranu, kao i za one koji će pošumljavati farme kako bi se one nadoknadile.
Plaćanja bi trebalo da budu što niža, a biće uložena u istraživanje, razvoj tehnologije i stručne službe.
"Naše preporuke omogućavaju održivu proizvodnju hrane i vlakana za buduće generacije, a kako bi ispunili klimatske obaveze naše zemlje", rekao je predsedavajući partnerstva za primarni sektor, He Waka Eke Noa Mišel Ahi.
Ovaj bi predlog bio najveća regulatorna promena u agraru, od ukidanja poljoprivrednih subvencija 1980-ih.
Konačna odluka očekuje se u decembru.
Tagovi
Ovce Novi Zeland Goveda Metan Efekat staklene bašte Cena emisija
Autorka
Više [+]
Ranka je diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrtarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Iako prolazi kroz određene cikluse, živinarstvo u Srbiji predstavlja granu stočarstva koja ima potencijal za brz rast. Naša zemlja poseduje značajne preduslove za razvoj i izvoz, posebno u svetlu ekspanzije potražnje za ovom vrstom mesa na... Više [+]
Iako prolazi kroz određene cikluse, živinarstvo u Srbiji predstavlja granu stočarstva koja ima potencijal za brz rast. Naša zemlja poseduje značajne preduslove za razvoj i izvoz, posebno u svetlu ekspanzije potražnje za ovom vrstom mesa na domaćem i međunarodnom tržištu. Međutim, regulative EU donose strože standarde u oblasti zaštite životinja i ekološke održivosti. ”Primedbe Evropske komisije nakon njihovih revizija sistema u Republici Srbiji su popis živine, kontrola zdravlja živine i službena kontrola. Potrebno je izvršiti popis gazdinstava sa živinom, uvesti broj jedinki u jatima, zatim kategorizacija gazdinstva”, objašnjava direktorka PU Zajednica živinara Sanja Čelebićanin. #zivinarstvo