Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Uzgoj svinja
  • 27.12.2022. 07:30

Šuga svinja može izazvati uginuće prasadi

Pojavi šuge svinja pogoduju visoka vlažnost, temperatura od 25 stepeni Celzijusa, prenatrpani objekti, prisustvo glodara i drugi faktori.

Foto: Depositphotos/velkol
  • 2.428
  • 98
  • 0

Sarkoptoza ili šuga svinja je često oboljenje, ali se na nju ne obraća pažnja. Najopasniji je parazit koji se javlja na koži, a može da uzrokuje velike ekonomske gubitke za male i velike farme koje se bave uzgojem svinja.

Pojavljuje se periodično. Može da zahvati samo jedan deo ili celu površinu kože. Izaziva je mali parazit Sarcoptes scabiei var. suis, koji ostaje neprimećen tokom rutinskog pregleda. Ima male dimenzije tela, do jedan milimetar. Progriza kožu i prodire u nju gde prave kanale, a ženke polažu do 60 komada jaja u toku svog života. Celi razvojni ciklus larve traje između 12 do 15 dana, a može biti duži. Odrasli izlaze na površinu kako bi se parili, a zatim se vraćaju i prave nove tunele. Žive dve nedelje.

Simptomi su crvenilo, kraste, češanje

Zaraza može biti asimptomatska, naručito kod odraslih divljih svinja. Potrebno je posmatrati životinje. Prasad koja se češe se izoluje u poseban boks. Prvi simptomi se pojavljuju na koži glave. Oko 80 odsto parazita javlja se na ušima, posebno na unutrašnjoj strani. Zatim oko očiju i šire se dalje prema vratu, leđima i bočnim stranama tela. Na površini se javlja crvenilo, zadebljanje, kraste i nabori, a čekinje ispadaju. Životinje se učestalo češu o predmete i zidove, nemirne su. Jaka pojava izaziva smrtnost prasadi, a rastu troškovi veterinarskih usluga jer slabi imunitet i javljaju se druga oboljenja.

Obolele svinje su često agresivne.

Kada se ne sprovodi lečenje dolazi do smanjene konverzije hrane, slabijeg dnevnog prirasta i mršavljenja. Širenju šuge pogoduje temperatura iznad 25 stepeni Celzijusa, povećana vlažnost, ali i prisustvo glodara koji prenose parazite. Osetljivost na šugu se povećava ako su uslovi uzgajanja nehigijenski, ishrana nepravilna ili s viškom kalcijuma, prevelik broj grla u objektu, kao i transport.

Ako smesu za svinje pravite sami - pazite na količinu

Prisustvo parazita se utvrđuje uzimanjem uzoraka s najmanje 10 odsto grla. Sumnjive površine na telu svinje se stružu, najbolje s prasadi starijih od šest nedelja i gravidnih krmača. Uzorci se mogu uzimati i na druge načine.

Kada se ne sprovodi lečenje dolazi do smanjene konverzije hrane (Foto: Depositphotos/ilfede)

Mere suzbijanja

Kada se utvrdi prisustvo parazita preduzimaju se mere suzbijanja. Tretiraju se sve životinje na farmi. Pre primene leka obavlja se pranje sapunicom kako bi koža omekšala, a zatim se namaže prepisani lek. Ostavi se nekoliko dana. Postupak se ponavlja. Preventivno se nerasti tretiraju najmanje dva puta u toku godine, na proleće i pred zimu. Krmače pre svakog prašenja. Prasad pre ulaska u tov, kao i nazimice, pre odvajanja za priplod.

Postoje razni preparati, a najčešće su u obliku maziva, preparata za polivanje i aerosoli za prskanje životinja, inekcija, dodataka hrani. Najlakše se primenjuju inekcije. One deluju na svako grlo pojedinačno, ali ne ubijaju jajašca. Zbog toga se primenjuju dva puta, obično u intervalu od 14 dana.

Mogu se primenjivati i narodna sredstva, ali uvek uz nadzor veterinara. Koristi se preprat od belog luka. Priprema se kada se 100 grama belog luka sitno naseče i prelije s pola litre ulja gorušice, senfa. Dobro se promeša, zagreva dok ne proključa i na laganoj temperaturi kuva još 20 minuta. Posle hlađenja se procedi i spremno je za upotrebu. Lovci su nekad preventivno koristili smesu kajmaka i baruta za mladu prasad divlje svinje koju bi pronašli i uzgajali.


Tagovi

Šuga svinja Sarkoptoza Svinje Sarcoptes scabiei var. suis Parazitska bolest svinja


Autorka

Ranka Vojnović

Više [+]

Ranka je diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrtarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.