Kakvo je stanje na stočnim pijacama i u klanicama?
Telad simentalske rase težine do 160 kilograma bila su skuplja u odnosu na prethodni period na stočnoj pijaci u Užicu. Odgajivači su grla ove kategorije goveda najčešće prodavali po ceni od 680 din/kg, javlja STIPS.
Na pijaci žive stoke u Somboru došlo je do rasta cene obe rase tovnih bikova telesne mase iznad 500 kilograma. Za grla SM rase klaničari su plaćali 340 din/kg, a za grla HF rase 310 din/kg. Klaničari sa područja šumadijskog regiona protekle su sedmice povećali otkupnu cenu tovne junadi teže od 480 kilograma, pa je dominirala cena od 380 din/kg. Obim otkupljenih grla bio je prosečan.
U sedmici za nama je u klanicama na teritoriji Loznice i okolnih mesta podrinjskog regiona pored otkupa tovnih bikova obavljan i otkup krava za klanje SM rase. Dominantna otkupna cena tovnih bikova iznosila je 350 din/kg, a krava za klanje 280 din/kg. Obim ponude bikova bio je dobar, a krava za klanje dosta slabiji. Dominantna otkupna cena tovnih bikova SM rase u kategoriji iznad 500 kilograma iznosila je 340 din/kg u klanicama na području nišavskog regiona. Na pijaci u Nišu je protekle sedmice izostala prodaja teladi, tovne junadi i ostalih kategorija goveda.
Otkupna cena prasadi u kategoriji od 16 do 25 kilograma bila je viša u odnosu na prethodni period u klanicama na području nišavskog regiona, jer je dominirao iznos od 380 din/kg. Ponuda ove kategorije svinja bila je vrlo slaba. U klanicama na području Leskovca i okolnih mesta jablaničkog regiona zabeležen je pad otkupne cene tovnih svinja težih od 120 kilograma, jer su za otupljena grla protekle sedmice plaćali 210 din/kg. Obim otkupa bio je sličan prošlonedeljnom. Osim njih, otkupljivana su i prasad od 16 do 25 kilograma po dominantnoj ceni od 350 din/kg uz prosečan obim otkupljenih grla.
Udruženje odgajivača svinja Srbije: Nemamo dovoljno mesa za svoje potrebe
Krmače za klanje bile su jeftinije u odnosu na prethodnu sedmicu na pijaci žive stoke u Kragujevcu, pošto je dominirao iznos od 180 din/kg. Za prodaju je dovezeno oko tridesetak grla ove kategorije svinja. Mogla su se pazariti prasad težine od 16 do 25 kilograma, po ceni od 350 din/kg, tovne svinje od 80 do 120 kilograma po dominantnoj ceni od 250 din/kg i tovne svinje iznad 120 kilograma, koje su kupci plaćali 230 din/kg.
Dominantna otkupna cena prasadi težine od 16 do 25 kilograma nije se menjala u odnosu na prethodnu sedmicu u klanicama na području južnobanatskog regiona, pošto je iznosila 350 din/kg. Otkupljivane su i tovne svinje od 80 do 120 kilograma po dominantnoj ceni od 200 din/kg.
Rast cena jagnjadi i jaradi evidentiran je protekle sedmice na stočnoj pijaci u Kragujevcu. Dominantna cena jagnjadi iznosila je 450 din/kg, dok su za kupljenu jarad kupci trebali da izdvoje 350 din/kg. U ponudi je bilo više od pedesetak jagnjadi i oko desetak jaradi, a obim prodaje bio je prosečan. Ovce su bile skuplje tokom pretposlednje nedelje oktobra na pijaci žive stoke u Kraljevu, jer se prodaja najčešće odvijala po ceni od 200 din/kg. Pored ovaca mogla su se kupiti i jagnjad po dominantnoj ceni od 520 din/kg i jarad, kod kojih je dominirao iznos od 400 din/kg.
Na stočnoj pijaci u Loznici došlo je do pada prodajne cene jagnjadi i rasta prodajne cene ovaca u odnosu na prethodni period. Za kupovinu jagnjadi bilo je potrebno izdvojiti 450 din/kg, a za ovce 230 din/kg. Ponuda jagnjadi bila je dobra, a ovaca slabija nego prethodne nedelje. U klanicama na području Loznice i ostalih mesta podrinjskog regiona, takođe, je evidentiran rast otkupne cene ovaca na dominantnih 240 din/kg. Nastavljen je trend prosečne ponude jagnjadi i ovaca, a slabe ponude jaradi i koza na stočnoj pijaci u Leskovcu. Jagnjad su se mogla pazariti po dominantnoj ceni od 500 din/kg. Kod jaradi je dominirao iznos od 400 din/kg, kod ovaca od 230 din/kg, a kod koza 120 din/kg, kao i prethodne sedmice.
Izvori
Tagovi
Autorka