Jedna od najboljih rasa za takozvani uzgojni sistem u govedarstvu krava-tele je škotski angus. Krave provode šest do sedam meseci na paši, a zatim se hrane na jaslama uz kabaste obroke, što znatno pojeftinjuje godišnji proizvodni ciklus.
Iz brdovitih livadskih škotskih oblasti Angus i Aberdin u osvajanje stočarskog sveta krenulo je crno i crveno goveče bez rogova. Rasa je dobila ime po mestima nastanaka, a nije greška i kad ga 'krste' sa dva imena aberdin-angus.
Angus je pogodan za ekstenzivni i poluintenzivni pašnjački uzgoj, odnosno za takozvani sistem krava - tele. Nema muže mleka, jer svu raspoloživu količinu mleka krave posisa tele. Posetili smo prvoosnovanu farmu ove rase u Novom Slankamenu i na paši zatekli oko 200 krava, junica i teladi.
Velike su površine u Srbiji sa prirodnim i veštačkim livadama i pašnjacima. Najviše ih ima u brdsko-planinskim predelima, ali i u vojvođanskoj ravnici.
"Sva grla sa naše farme su na okolnim veštačkim pašnjacima koja su ograđena električnim pastirom. U slobodnom su ispusti i sama izlaze iz štale na pašu na kojom se hrane za vreme šest-sedam letnjih meseci. Za zimske obroke im pripremamo silažu i senažu, pa njihova ishrana tokom cele godine nije mnogo zahtevna i skupa. Ekonomičnost ovakvog uzgoja ove rase je i u tome što u letnjem periodu nema čišćenja štale, a višemesečnim boravkom na pašnjacima izmetom obavljaju đubrenje zemljišnih parcela", kaže nam o načinu ishrane Aleksandar Zinajić, direktor farme.
Ovu rasu goveda karakteriše, kako to stočari imaju običaj da kažu lakoća telenja. Tele na rođenju nije previše krupno, teži oko 30 kilograma, pa se junice tele na paši bez poteškoća i bez prisustva odgajivača ili veterinara. Angus plotkinje imaju dobar materinski instikt koji dopušta dug period sisanja i visok dnevni prirast teladi. Tele od rođenja ostaje uz majku devet meseci i za sve to vreme sisa po volji.
"Nakon telenja krava se priprema za novi reprodukcioni ciklus već posle mesec dana. Na našoj farmi se ne obavlja veštačko osemenjavanje plotkinja, već je zastupljena prirodna oplodnja uz upotrebu kvalitetnih bikova. Bikovi se upotrebljavaju u komercijalnoj proizvodnji za ukrštanje sa mlečnim rasama radi dobijanja teladi koja se odlikuju dobrim tovnim sposobnostima i kvalitetnim mesom."
Potencijalni odgajivači ove rase, ako nemaju gotovog novca za kupovinu, mogu u kooperativnoj saradnji sa farmom u Novom Slankamenu da zatraže bankarske kredite sa niskim kamatama, a uzgoj ove rase pomaže i država, jer je angus uvršten u spisak rasa za odobravanje subvencija.
"Naši kooperanti sav ženski podmladak od preuzetih priplodnih grla mogu da isporuče našoj farmi, kao i meso muških junadi, po znatno povoljnijoj ceni nego za ostale rase goveda. Takođe, treba naglasiti i da je nabavna cena priplodnih grla nešto viša nego druge rase. Cena junica kreće se od dve do tri hiljade evra", naglašava Zinajić.
Zahvaljujući prirodnom načinu ishrane - pašnjačkom tovu, dobija se kvalitetno marmorirano meso, bez suvišne potkožne masti. Randman mesa je veoma povoljan, čak 75 odsto.
Kompanija "Đurđević": Angus iz Irske za bolji kvalitet mesa u Srbiji
Meso angus goveda je veoma sočno, mekano, specifičnog ukusa i idealno za različite vrste pripremanja jela. Njegova cena je za 30-40 odsto veća od drugih vrsta govedine. Veoma je pogodno za starenje (odležavanje) u specijalnim frižiderima u trajanju od 30 do 40 dana.
Tagovi
Autor
Vladeut Bošnjak
pre 4 godine
Nije "mramorirano" već marmorirano :). Mramor je kamen, mermer.