Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Koke nosilje
  • 01.10.2023. 10:00

Zimske nosilje moraju biti "fit" jer debele koke ne nose jaja?

Sada je vreme da pripazite na ishranu koka za zimsku proizvodnju jaja. Šta je još potrebno za uspeh?

Zimske nosilje moraju biti "fit" jer debele koke ne nose jaja?
Foto: Depositphotos/VBaleha
  • 507
  • 61
  • 0

Zimska proizvodnja jaja, kao što je poznato, donosi proizvođačima najveću korist zbog visokih cena koje ovaj proizvod dostiže na tržištu. Nekoliko je bitnih uslova kako bi ova proizvodnja bila uopšte moguća, a to su: kvalitetno jato starije od osam meseci, kvalitetna ishrana i udoban smeštaj u kojem temperatura ni u najhladnijim danima ne sme da padne ispod 12 stepeni Celzijusa.

Neophodno je obezbediti svetlost i to 16 sati u toku jednog dana. Ali, da bi se dobile zimske nosilje, piliće je trebalo proizvesti u aprilu i njihovom uzgoju posvetiti najveću pažnju.

Ne mogu samo žitarice

Za proizvodnju jaja zimi treba odabrati kvalitetniju rasu kao što su leghorn ili njuhempšir ili neki poznati hibrid koji daje veliki broj jaja. Pilićima se mora davati izbalansirana ishrana tako da ne odebljaju previše jer prema starom pravilu - debele koke ne nose.

Koke na ispustu nose i zimi - ali koje rase?

Kokošinjac treba biti zidan ili od drveta s podom i plafonom jer je jedino u takvom objektu moguće održavati temperaturu. Potrebna količina svetlosti može se osigurati ugradnjom većih prozora i instalacijom struje za veštačko svetlo zbog kratkog zimskog dana.

 Nije dobro u obrok im davati samo zrnevlje žitarica (Foto: Bigstock/VBaleha)

Objekat za "zimske nosilje" mora biti dovoljno veliki da koke u njemu mogu boraviti čitav dan u slučaju nepogode ili snežnih padavina. U šestom ili sedmom mesecu starosti, što pada u oktobru ili novembru, kokoši dolaze u punu proizvodnju i moramo im posvetiti posebnu pažnju.

Nije dobro u obrok im davati samo zrnevlje žitarica jer je takav obrok nepotpun, a kokoške će se gojiti i slabije nositi jaja. Najbolje je davati im hranidbenu smesu u kojoj su sadržane sve potrebne materije za proizvodnju jaja i uzdržne potrebe životinje.

Jedna sijalica na 25 kvadrata

Gde god je moguće zimski dan produžavati veštačkom svetlošću koja ne treba da bude suviše jaka, pa za orijentaciju treba reći da je dovoljna jedna sijalica od 60 do 100 wati za kokošinjac površine 25m2.

Držanje petlova s kokoškama u zimskoj proizvodnji jaja nije neophodno, ali ako se to primenjuje treba osigurati jednog petla na 15 kokica. Potrebno je takođe osigurati dovoljan broj gnezda sa steljom na koja će kokoške nositi jaja. Kao stelju za pod u kokošinjcu može se staviti lomljena kukuruzna kočanka, seckana slama ili u krajnjoj nuždi drvene strugotine.

Zašto kokoške kljucaju jaja i kako ih od toga odviknuti?

Voda za napajanje ne sme da bude previše hladna niti da se rasipa po podu. U njoj se kokama mogu davati i neki rastvoreni preparati za koje se zna da pospešuju nosivost ili savremeni preparati za preventivu i zaštitu od bolesti.

Deo ovog teksta preuzet je iz knjige "Kalendar poljoprivrednih radova".


Tagovi

Zimske nosilje Proizvodnja jaja zimi Koke nosilje Kokošinjac Ishrana koka Leghorn Njuhempšir


Autorka

Selma Mujić

Više [+]

Diplomirani žurnalista i digitalni marketing menadžer, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.