Pretraživanje tekstova
Projekat koji podrazumeva veće učešće žena u upravljanju i gazdovanju šumama dugoročno će doprineti povećanju nivoa zaposlenosti u "Dunavskom regionu", tako što će se baviti problemom mladih i dugotrajno nezaposlenih žena u ruralnim područjima.
U okviru nedavno započetog projekta "Fem4Forest" (Šume u rukama žena) u kojem pored naše zemlje učestvuje i više država iz regiona biće istaknute različite uloge žena u šumarstvu i šire, u kompletnom lancu snabdevanja šumskim proizvodima.
Projekat će se baviti istraživanjem različitih mogućnosti za aktivnije učešće žena u upravljanju i gazdovanju šumama, kao i na tržištu rada i na različitim nivoima odlučivanja, a cilj je da se identifikuju različite mogućnosti za aktivniju ulogu žena putem razmene ideja i primera dobre prakse kroz niz pilot projekata u "Dunavskom regionu", navodi se na sajtu Uprave za šume.
Biće predstavljene različite mogućnosti zapošljavanja žena u šumarstvu u zemljama koje su partneri na projektu, a koje će biti bazirane na komparativnim studijama i primerima "najbolje prakse". Osim toga, nudi se i novi inovativan pristup obrazovanju i mentorstvu, koji će omogućiti aktivniju ulogu žena u sektoru šumarstva.
Planirane aktivnosti su usmerene na potražnju i na tri najvažnije komponente: socijalnu uključenost, rodnu ravnopravnost i ekonomsku nezavisnost. Takođe, projekat će dugoročno doprineti povećanju nivoa zaposlenosti u "Dunavskom regionu", tako što će se baviti problemom mladih i dugotrajno nezaposlenih žena u ruralnim područjima.
Ovaj projekat uključuje 14 partnera iz 10 zemalja (Slovenija, Hrvatska, Austrija, Nemačka, Bosna i Hercegovina, Srbija, Rumunija, Češka, Bugarska, Ukrajina). Projekt je finansiran u okviru Programa transnacionalne saradnje INTERREG Dunav. Vodeći partner je Šumarski institut i Slovenije, a rukovodilac projekta je dr Nike Krajnc. U Srbiji, partner na projektu je Univerzitet u Beogradu-Šumarski fakultet, a pridruženi strateški partner je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede-Uprava za šume.
Tagovi
Žene Šume Nezaposlene žene Ruralna područja Gazodavnje šumama Upravljanje šumama Fem4Forest
Autorka
Više [+]
Diplomirani novinar specijalizovan za agro novinarstvo. U poslu i životu vodi se Ničeovom formulom sreće: jedno "da", jedno "ne", jedna prava linija, jedan cilj...
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katast... Više [+]
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katastarskoj opštini Srpska Crnja u srednjem Banatu.
Kada se prelazi ćuprija iz pravca od Srpske Crnje naročito je opasno skretanje odmah udesno, jer je poznato više slučajeva da vozilo usled skraćenog ugla i eventualne pogrešne procene vozača završi u kanalu naspram prelaza. Takođe, sa jedne strane prelaza nedostaje metalna ograda!
Da bi se premostila ova prepreka preporuka iskusnijih vozača je da se sa prelaza skrene levo, pa da se u nastavku negde okrene i vrati nazad sa druge strane. Posebno treba biti obazriv ako se prevozi teret ili ako se upravlja masivnijim vozilom - poput kombajna!