Od nje se pravi sirup ili čaj za prehladu, ali i fini sok, džem ili se dodaje u kolače. Pročitajte naše recepte
Kako je ove godine sve uranilo, tako su i bobice zove ponegde već spremne za branje i preradu. I dok nam cvet služi za izradu osvežavajućeg sirupa tokom leta ili blagotvorni čaj zimi, bobice se takođe mogu koristiti na razne načine.
Napomena: Pre konzumacije ih svakako morate termički obraditi, jer su inače otrovne.
Možda najvažnija je lekovita upotreba ove biljke jer ima antivirusna svojstva, pomaže kod prehlade, gripe i jačanja imunog sistema.
Ako želite da ih konzervirate za zimu, priprema je jednostavna. Bobice odvojite i operite od prašine i insekata. Stavite u lonac i ulijte vode dva prsta iznad bobica. Kuvajte je na laganoj vatri uz mešanje i kada ispari prst vode, ugasite. Pričekajte da se ohladi da je možete procediti. Nakon toga dodajte šećer po želji i sok limuna (opcionalno). Ponovo zakuvajte i vreli sirup sipajte u flašice koje ste sterilisali u rerni. Flašice moraju biti vrele, a čepovi dezinfikovani. Zamotajte ućebe i pustite da se ohladi, a nakon toga sklonite na tamno i hladno mesto.
Iako šećer nije najzdravija opcija, on će pomoći u konzervisanju.
Bobice možete zamrznuti ili osušiti, pa po potrebi praviti sveži sirup u koji ćete umesto šećera dodati med. Za bolji ukus kod primene dodajte sježe ceđeni sok narandže, limuna, đumbir.
Osušene možete koristiti za pripremu čaja koji takođe pomaže u jačanju imunog sistema.
Poput drugog voća, mogu se koristiti u pripremi sirupa za razređivanje, džema, preliva i sl. Imajte na umu da one nisu prirodno kisele nego više gorke, pa će za bolji ukus biti potrebno dodati neku vrstu kiseline.
Od bobica možete napraviti klasičan sirup za razređivanje, kao što biste pravili sirup od maline.
Svakako dodajte više soka od limuna ili limunske kiseline jer, ponavljamo, bobice nisu prirodno kisele.
Zova se može koristiti i za izradu džema, a to je najbolje uz dodatak nekog drugog voća, na primer, jabuka.
Potrebno je:
1/2 kg zove
3 kg jabuka
1/2 litre vode
1 kg šećera.
Jabuke ogulite i naseckajte na što sitnije kockice, zovu operite. U lonac stavite vodu, šećer i voće te kuvajte oko 20 minuta. Sklonite sa vatre i usitnite štapnim mikserom. Ako više volite džem sa komadićima voća, ne morate blendirati. Vratite na vatru i kuvajte još oko 40 minuta stalno mešajući.
Kada kutlača na dnu lonca ostavlja trag, znak je da je dovoljno gusto. Sipajte vreli džem u takođe vrele, u rerni sterilisane tegle.
Nepoklopljene ih vratite u vruću, ali ugašenu rernu i držite otklopljene oko pola sata. Nakon toga ih zatvorite čistim poklopcima koji nemaju nikakvo oštećenje, ogrebotinu i sl., umotajte u ćebe i ostavite da se ohlade.
Umesto jabuka, možete koristiti i drugo voće poput šljiva, krušaka.
Bobice možete koristiti u izradi kolača kao što su mafini, pite i slično. Pre korišćenja ih možete potopiti u sok od narandže ili pospite cimetom, ili šećer sa aromom ruma ili burbona.
Da li ste ih već sakupljali i pripremali na neki od ovih načina? Podelite svoja iskustva u komentaru ispod teksta.
Tagovi
Autorka