Kako se vinogradi, pretežno, nalaze na strukturnim zemljištima, ona su više izložena vodenoj eroziji. Da bi se ona sprečila sprovode se mere konzervacije zemljišta i vode.
Erozioni procesi mogu trajno ugroziti zemljište koje je namenjeno podizanju vinograda, tako da se pravovremeno moraju preduzeti mere protiv nje. One se realizuju pre podizanja, za vreme podizanja vinograda, kao i u toku njegove redovne eksploatacije i zavise direktno od njenih činilaca.
Kako se vinogradi, pretežno, nalaze na strukturnim zemljištima, ona su više izložena vodenoj eroziji. Da bi se ona sprečila, kako kaže savetodavac u Poljoprivredno savetotodavnoj stručnoj službi Čačak Branko Tanasković, sprovode se mere konzervacije zemljišta i vode. Onemogućavanjem erozije zemljišta sprečava se i oticanje vode kao činioca erozije. Trebalo bi stvoriti uslove da zemljište što više upija vodu, a da višak vode otiče, bez narušavanja strukture zemljišta.
"Moć zemljišta da upija vodu povećava se popravkom strukture zemljišta, što se postiže povećanjem količine humusa, odnosno đubrenjem organskim đubrivima", kaže Tanasković i dodaje da je takođe efikasno i zasejavanje trava koje se upotrebljavaju za zelenišno đubrenje.
Popravkom fizičkih osobina zemljišta može se samo delimično smanjiti stepen erozije. Ukoliko je pad terena veći, samim tim je, kaže, i brzina oticanja vode veća, čime je jača i eroziona snaga vode. Takođe, i dužina redova sa podužnim padom terena može znatno uticati na moć erozije.
"Ukoliko su redovi duži, utoliko je eroziona snaga veća. Da bi se to onemogućilo, vodotoci u redu moraju se prekidati da bi se voda u slivu prekidala i infiltrirala u dublje slojeve zemljišta". kaže ovaj stručnjak i dodaje da bi zato, na strmim terenima redove sa vinovom lozom trebalo postavljati poprečno u odnosu na pad terena.
Naveo je i niz mera borbe protiv erozije koje se mogu primeniti, a od bioloških to su:
Mehaničke mere, koje se najčešće primenjuju su:
Mnogi tereni namenjeni podizanju vinograda su, kaže ovaj stručnjak, jako strmi za zasnivanje vinograda da se moraju terasirati zbog prilagođavanja mehanizaciji prilikom obrade zemljišta, nege i zaštite i drugih poslova.
"Na velikim nagibima vinograda, stalna je opasnost od svlačenja sitne i rastresite zemlje sa viših položaja na niže. Tome naročito doprinosi rigolovanje zemljišta. Tako se čokoti na višim položajima ogoljuju čime se izlažu opasnosti od sušenja leti i izmrzavanja zimi", kaže Tanasković i dodaje da čokoti u podnožju, usled svlačenja zemlje bivaju više zatrpavani, što ometa ne samo obradu, već i negu takvih čokota.
Podsetimo i na reči profesora Rajka Bugarina gde je naveo da neki autori ne proporučuju rigolovanje i da se sa podrivanjem zemljište manje rahli, nema mešanja slojeva, a ta operacija daleko je jeftinija.
"Rigolovanje kao operacija može biti problematično na nagnutim zemljištima podložnim eroziji", upozorava Bugarin.
Izvori
Tagovi
Autor