Pretraživanje tekstova
Kod crvenih sorti inficirani listovi su tamnoljubičasti do svetlocrveni, a kod belih sorti svetložuti do zlatnožuti.
U vinogradima se registruje prisustvo cikade Scaphoideus titanus, vektora fitoplazme Flavescence doree - prouzrokovača zlatastog žutila vinove loze. I cikada i fitoplazma FD se nalaze na karantinskoj listi A2 štetnih organizama u našoj zemlji što dovoljno govori o velikom riziku koji nosi njihovo prisustvo u vinogradima, prenosi Prognozno-izveštajna služba zaštite bilja.
Trenutno dominiraju larve drugog razvojnog stupnja ove štetočine, ali se registruje i pojava larvi trećeg razvojnog stupnja koje su sposobne da prenesu pomenutu fitoplazmu sa zaraženih na zdrave čokote.
Imajući u vidu prognozirane visoke temperature, u narednim danima se očekuje intenzivna pojava larvi trećeg razvojnog stupnja, te se radi postizanja dugoročne zaštite proizvodnje grožđa svim vlasnicima čokota vinove loze preporučuje primena hemijskih mera zaštite u cilju suzbijanja ovog štetnog organizma, primenom insekticida na bazi aktivne materije zeta-cipermetrin u dozi 0,01-0,015 odsto.
Insekticidi na bazi ove aktivne materije su u povlačenju u našoj zemlji, ali imaju dozvolu za primenu do 9. novembra ove godine.
Podsetimo, kod crvenih sorti inficirani listovi su tamnoljubičasti do svetlocrveni, a kod belih sorti svetložuti do zlatnožuti. Često dolazi i do nekroze cvasti, tako da nema formiranja grozdića ili su oni rehuljavi, smežurani i lošijeg kvaliteta.
Pored suzbijanja vektora, mere kontrole zlatostog žutila su i stalni sanitarni pregledi zasada, obavezno uklanjanje obolelih čokota, uništavanje divlje loze u okruženju proizvodnih zasada, uništavanje korova i uništavanje i krčenje napuštenih zasada vinove loze.
Sa aspekta očuvanja proizvodnje grožđa na nacionalnom nivou, sprovođenje svih navedenih raspoloživih mera kontrole se preporučuje ne samo u proizvodnim zasadima vinove loze nego i na manjim površinama i okućnicama jer parcijalna kontrola pojedinačnih zasada i dalje ostavlja mogućnost umnožavanja insekta vektora i širenje fitoplazme.
Izvori
Prognozno-izveštajna služba zaštite bilja
Tagovi
Scaphoideus titanus Zlatasto žutilo loze Flavescence doree Fitoplazma Hemijske mere Nekroza cvasti Mere kontrole Zeta-cipermetrin
Autor
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Danas pričamo o BOLESTI POLEGANJA RASADA! Početni simptomi javljaju se na stabaocetu biljaka, blizu supstrata ili zemljišta. Simptomi su u vidu vodenastih pega u prizemnom delu stabla. Ove pege se vremenom povećavaju i šire. Zaraženi deo st... Više [+]
Danas pričamo o BOLESTI POLEGANJA RASADA!
Početni simptomi javljaju se na stabaocetu biljaka, blizu supstrata ili zemljišta. Simptomi su u vidu vodenastih pega u prizemnom delu stabla. Ove pege se vremenom povećavaju i šire.
Zaraženi deo stabla je uvek tanji od zdravog dela, pa biljke poležu - zbog čega je ova bolest poznata po nazivu "poleganje rasada". Biljke u trenucima početne infekcije mogu da izgledaju potpuno normalno - čak i kada biljke polegnu, kratak vremenski period ne gube normalan izgled listova, ali nakon toga vrlo brzo dolazi do odumiranja biljke.
Na obolelim delovima biljaka primećuju se beličasti končići koji se protežu i na površini zemljišta. Iz obolelih biljaka zaraza se brzo širi na zdrave biljke, tako da može doći do potpunog propadanja rasada.
Širenju bolesti poleganja rasada poguduju
✅ prevelika vlažnost zemlišta
✅ velika gustina zasađenih biljaka
✅ slabo provetravanje plastenika
Gajene biljke najosetljivije su U FAZI NICANJA! . U kasnijim fazama mogu se javiti simptomi u prizemnom delu stabla, ali retko kada dolazi do propadanja biljke. Simptomi na starijim biljkama manifestuju se u vidu pega i nekroze na donjem delu stabla, žutila, smanjenog porasta biljke i smanjenog prinosa.
Kako biste zaštitili rasad od bolesti poleganja, savetujemo da primenite sledeće mere:
✅ Obezbedite lakša i ocedita zemljišta, kako ne bi došlo do zadržavanje vode na pojedinim mestima.
✅ Rasađivanje obavite onda kada je najavljeno toplo i vedro vreme u narednih 7 do 10 dana od trenutka sadnje ili setve.
✅ Pravovremeno koristite fungicide za suzbijanje patogena u rasadima.
Pored pravilnog zalivanja i dobre provetrenosti, naši stručnjaci za povrtarstvo savetuju primenu preparata✅ BALB ✅u koncentraciji 0,2%, pre rasađivanja i neposredno posle rasađivanja.